X
Zvykání si na sluchadlo má mnoho částí, ale každý krok je velmi důležitý pro to, aby Vám sluchadla dobře sloužila mnoho let.
2019-08-06

Štítky

Začátky se sluchadlem

Pokud jste si Vy nebo Vaši nejbližší pořídili sluchadlo, určitě jste zvědaví, co Vás s novým pomocníkem čeká a nemine.

Vyzkoušeli jste test sluchu a ukázalo se, že by se Vám hodilo sluchadlo? Určitě Vás teď zajímá, jaké máte možnosti. Sluchadlo má potenciál zajistit světlejší zítřky – pomůže Vám lépe slyšet a zlepší úroveň kvality života. Než se ale začnete těšit z výhod sluchadla, musíte najít to pravé a sžít se s ním.

Proces má tři hlavní části: výběr, přizpůsobení na míru a adaptaci. Jakmile je sluchadlo přizpůsobeno, můžete si ho v klidu odnést domů. Foniatr by s Vámi měl spolupracovat po celou dobu, pomoci Vám určit Vaše potřeby a poskytnout cenné rady. Přinášíme Vám základní přehled toho, co od procesu očekávat a jak probíhá.

Jak vybrat sluchadlo

V prvním kroku při výběru sluchadla byste měli správně posoudit své potřeby a promyslet si, co od sluchadla očekáváte. Vše můžete podrobně probrat s foniatrem a důkladně se vyptat na to, jak se sluchadlo hodí do té které situace. Výběr sluchadla ovlivňuje mnoho faktorů, včetně:

 • výsledků testu sluchu. Úroveň ztráty sluchu určuje, jaké máte možnosti, proto byste měli výsledky z audiogramu pečlivě probrat s foniatrem. Například lidem s těžkou ztrátou sluchu nebudou vyhovovat modely pro osoby s lehkou až střední ztrátou. Foniatr Vám doporučí modely, které se nejlépe hodí k Vašemu sluchu.
 • vlastní preference. Pokud se Vám líbí určitý model sluchadla, můžete se foniatra zeptat, jaké máte možnosti. Jak je uvedeno výše, ne všechna sluchadla vyhovují všem ztrátám sluchu, ale asi máte představu třeba o tvaru nebo barvě sluchadla. Určitě s foniatrem prodiskutujte, jaké možnosti nabízí Váš vysněný model.
 • životního stylu. Jestliže vedete aktivní a společenský život, možná zatoužíte po sluchadlu, které s Vámi udrží krok. A naopak, pokud žádné zvláštní doplňky a funkce nepotřebujete, vystačíte si s jedním ze základních modelů. Nezapomeňte s foniatrem probrat svůj životní styl a očekávání od sluchadla.
 • předchozích zkušeností. Pokud jste už sluchadlo někdy měli, nejspíš máte dost jasnou představu o tom, co by mělo a nemělo nové sluchadlo umět. Funkce navíc, lepší zvuk, nový tvar nebo design, cokoliv si přejete. Promluvte si s foniatrem o své zkušenosti a o tom, jak myslíte, že se Váš sluch do budoucna zlepší.

Jakmile má foniatr dost informací, může Vám přestavit sluchadla, která se pro Vás hodí nejlépe. Samotné sluchadlo si už ale musíte vybrat sami a poté Vám bude přizpůsobeno na míru.

Přizpůsobení sluchadla

Dost možná, že dostanete zkušební sluchadlo a budete mít dostatek času na to otestovat všechny jeho funkce. Ať už budete mít čas na zkušenou, nebo ne, přizpůsobování sluchadla začíná, jakmile si nějaké vyberete. Foniatr Vaše nové sluchadlo objedná a jakmile dorazí, můžete na prohlídku, na které lékař sluchadlo nastaví. (Pokud čekáte na zvukovodové sluchadlo na míru, možná budete muset na prohlídku vícekrát nebo čekat o něco déle.)

Nastavením sluchadla se sluchadlo stane opravdu jen Vaše a nikoho jiného. Každý člověk je jiný, takže foniatr musí sluchadlo nastavit přímo pro Vás a ujistit se, že vyhovuje Vašim potřebám. Během prvních měsíců je může při kontrole ještě několikrát přenastavit, aby byla co nejpřesnější, ale první nastavení Vám poskytne všeobecnou představu o tom, jak sluchadlo funguje.

V této fázi je prostor pro otázky. Můžete se zeptat například na následující:

 • jak se mění baterie
 • jak se sluchadla čistí
 • jak se nastavuje hlasitost
 • jak se aktivuje a kdy se používá daná funkce

Nebojte se zeptat. Foniatr by Vám měl se vším pomoci a ujistit se, že jste se sluchadlem spokojeni. Jakmile je vše nastaveno a zodpovězeno, můžete začít sluchadlo používat naplno.

Adaptace

Pokud se jedná o Vaše první sluchadlo, možná toho na Vás začne být trochu moc. Foniatr Vám možná doporučí, abyste si vytvořili harmonogram nošení sluchadla. Tak si můžete pomalu a postupně zvykat na nové zvuky. Část mozku, která je zodpovědná za sluch, si „odvykla“ zpracovávat zvuk, a proto může celý proces obnovení sluchu trvat poměrně dlouho. Samotná délka je individuální, od pár týdnů po několik měsíců. Denní nošení sluchadla celý proces urychlí, takže doporučujeme harmonogram dodržovat.

Zeptejte se foniatra, zda se mu můžete v případě potřeby ozvat například přes e-mail, nebo vyzkoušejte aplikaci myHearing, kde najdete mj. odpovědi na často kladené dotazy. Foniatr Vám možná zadá „domácí úkol,“ aby se ujistil, že celý proces probíhá dobře. Za úkol můžete dostat:

 • užívání sluchadla doma. Zkuste sluchadlo použít nejdříve v klidném domácím prostředí, postupně se vydávejte ven vstříc novým zvukům.
 • poslech audioknih, textů hudby, rádia nebo podcastů. Rozumíte řeči dobře?
 • vzít sluchadlo ven. Začněte v přírodě, poté se zkuste projít pár ulicemi. Nenechte se odradit přílišným hlukem dopravy nebo jinými zvuky. Pro osoby bez sluchadel je to také nadměrně hlučné prostředí.
 • pomalu prodlužovat dobu nošení sluchadla. Pokud to neuspěcháte a provedete postupně, měli byste si na sluchadlo zvyknout úplně bezbolestně.
 • určovat, odkud zvuky přichází. Zavřete oči a zaposlouchejte se. Měli byste být schopni určit, zda zvuk přichází zepředu, zezadu, zprava nebo zleva.

Pravidelné prohlídky a rozhovory s foniatrem Vám pomohou vyladit sluchadlo na míru, zvyknout si na něj a čelit problematickým situacím. Pokud nejste se současným foniatrem spokojeni, můžete použít naše vyhledávání lékařů a objednat se k novému ještě před začátkem používání sluchadla.