X
Každé roční období můe být pro uživatele sluchadel náročné. Přinášíme osm tipů, jak si poradit s jarem a naplno si ho užít.
2019-05-22

Štítky

8 tipů, jak si užít jaro i se sluchadly

Existuje mnoho věcí, které Vám mohou zkazit jarní náladu. Alergie a ucpané dutiny, šum… Naštěstí ale existují i způsoby, jak tyto problémy zmírnit. Přinášíme osm tipů, díky kterým si jaro užijete i se sluchadly.

Určitě jste už někdy slyšeli frázi „najednou se přihnalo jaro,“ která platí obzvlášť pro uživatele sluchadel. Jaro znamená, že je venku mnohem více lidí, přichází období alergií a četné příležitosti, kdy si užít čerstvého vzduchu. Každá z těchto věcí s sebou ale může přinášet i obtíže. Pokud sluchadla používáte, problémy, které nadělá nadměrný hluk nebo pyl, asi dobře znáte.

Byť je jaro ideálním obdobím, kdy si naplno užít přírody, možná se přistihnete, jak se venkovnímu světu vyhýbáte. Možná na jaře nechodíte na procházky, nesportujete, a dokonce si venku ani chvilku neposedíte. Všeho toho nadměrného hluku je na Vás prostě moc a ucpané dutiny způsobené alergiemi také nepomáhají. Nic z toho by Vám ale nemělo bránit v tom, abyste si jara užili i Vy. Třeba Vám pomohou následující tipy.

Přestaňte se bát jara!

Nestyďte se za svůj sluch. Dost možná si někdo brzy všimne, že nedoslýcháte, zejména pokud je Vaše sluchadlo vidět. Nemáte se vůbec za co stydět a když okolí včas upozorníte, bude se Vám moci lépe přizpůsobit. A pokud někdo zareaguje necitlivě, nebo dokonce neslušně, vypovídá to něco o něm a nejspíš by ani nestál za Váš čas.

Posaďte se zády ke zdi. Pokud se v restauraci, kavárně nebo třeba zasedací místnosti posadíte zády ke zdi, okolní šum Vás nebude tolik rušit. Veškeré zvuky k Vám totiž poputují zepředu a snáze porozumíte tomu, co je řečeno. Pokud jste venku, snažte se posadit trochu stranou a nemít za zády příliš lidí. Takhle lépe uslyšíte i venku.

Vyčistěte si uši! Nahromaděný ušní maz není nic neobvyklého, obzvlášť pokud používáte sluchadla často. Objekt ve zvukovodu způsobuje, že tělo začne vytvářet nadměrné množství mazu. A příliš mnoho mazu omezuje přirozenou schopnost se ho zbavit. Nahromaděný maz může neblaze ovlivnit Váš sluch a občas vede až k jeho dočasné ztrátě. Pokud používáte sluchadla často, určitě navštivte lékaře, ať zjistíte, jak na tom s mazem jste.

Nezanedbejte prevenci alergií. Alergie dovedou potrápit každého, ale ucpané dutiny mohou sluch vážně poškodit. Mnoho lidí slyší s ucpanými dutinami ještě hůře, a proto často pouze zvýší hlasitost sluchadla, což ale může být velmi nebezpečné. Tekutina se v dutině může nadále pohybovat nebo najednou úplně odtéci, a potom je dosud vyhovující hlasitost příliš vysoká. Proto se raději snažte najít na alergii takové léky, které Vám opravdu uleví.

Investujte do sluchadel s funkcí potlačení šumu. Dobře slyšet v hlučném prostředí je náročné samo o sobě a uživatelé sluchadel v takovém prostředí mívají velké obtíže rozpoznat řeč. Naštěstí ale existují sluchadla, která mají funkci potlačení šumu. Pro Vás to znamená, že snadno uslyšíte to, co potřebujete, a zároveň si budete stále uvědomovat své okolí. Takto už nebudete muset dělit pozornost mezi více podnětů a můžete si v klidu užít konverzaci.

Hudba do levého ucha, mluvení do pravého. Mnoho lidí zjistilo, že jejich mozek zpracovává různé zvuky různě. Levá polovina mozku lépe zpracovává verbální podněty, proto řeči rozumíme lépe pravým uchem. A pro hudbu je zase vhodnější levé ucho. (Nezapomeňte, že uši a hemisféry jsou prohozené!)

Začít i přestat ve správný čas. Pokud budete sluchadlo používat tak dlouho, až Vám to začne být nepříjemné, začnete jej pomalu nesnášet. Ale pokud jej nebudete používat vůbec, můžete kvůli tomu něco propásnout. Nebojte se vyrazit si s přáteli na nějakou akci, ale nepřehánějte to. Pokud pocítíte, že potřebujete chvíli ticha nebo jen přestávku, klidně si ji dopřejte.

Radujte se z maličkostí. Jestli máte dost času, klidně se posaďte a jen tak se zaposlouchejte. Štěbetání ptáků, bzučení včel, šelest listí. Mnoho lidí, kteří ztratili sluch úplně, říká, že právě tyto zvuky jim chybí nejvíce. Ať už sluchadla používáte nebo ne, zkuste chvíli poslouchat. A pokud toho slyšíte jen velmi málo, i když víte, že zvuky by tam pořád měly být, je možná načase zvážit změnu. Nová sluchadla nebo audiometrické vyšetření Vám umožní znovu slyšet.

Sluchadla se zlepšují a Váš život také

Jak je zmíněno výše, sluchadla Vám mohou nesmírně pomoci zlepšit kvalitu života. Mnoho sluchadel včetně našich sluchadel Signia má různé funkce, které usnadňují každodenní život, včetně propojení s Bluetooth a technologie zpracování vlastního hlasu (OVP).

Ať už přemýšlíte o koupi sluchadel poprvé, nebo nejste spokojeni s těmi starými, zvažte, zda si nepořídit novější. Nejspíš zjistíte, že nová vylepšení vyřešila nebo zmírnila staré potíže. Také Vás možná překvapí, jak moc se Vám zalíbí funkce, které jste dříve nevyužívali. Vývojáři sluchadel přichází každý rok s dalšími a dalšími způsoby, jak navázat na existující koncept, vyřešit problémy a přidat něco nového.

Pokud Vás sluchadla zaujala a chcete se dozvědět víc, určitě navštivte odborníka. Vysvětlí Vám všechny podrobnosti i to, jak s nimi zacházet. Můžete využít naše vyhledávání lékařů k nalezení odborníka přímo ve Vašem okolí. S podrobnými informacemi od specialisty nebudete muset spoléhat jen na reklamy a lépe si vyberete ideální sluchadla.