X
Tinnitus je popisován jako vjem neexistujícího zvuku. Ačkoliv má mnoho příčin, existují způsoby, jak si od tohoto symptomu ulevit.
2018-02-23

Štítky

Tipy pro život s tinnitem

Tinnitus je popisován jako vjem neexistujícího zvuku – zvuku bez vnějšího signálu. Tinnitus může postihnout jedno, či obě uši. Diagnostika tinnitu je pro pacienty ve většině případů překvapením. Od lékaře se bohužel často dozví, že „zvonění v uších“ nelze léčit, což je může vyčlenit ze společnosti. Pacienti jsou přesvědčeni, že nikdo nerozumí tomu, čím si procházejí. Tinnitus má mnoho příčin a není na něj proto konkrétní lék. Nicméně existují způsoby, jak si od tinnitu (i chronického) ulevit a převzít nad ním kontrolu.

Tinnitus je popisován jako vjem neexistujícího zvuku – zvuku bez vnějšího signálu. Tinnitus může postihnout jedno, či obě uši. Diagnostika tinnitu je pro pacienty ve většině případů překvapením. Od lékaře se bohužel často dozví, že „zvonění v uších“ nelze léčit, což je může vyčlenit ze společnosti. Pacienti jsou přesvědčeni, že nikdo nerozumí tomu, čím si procházejí.

Tinnitus má mnoho příčin a není na něj proto konkrétní lék. Nicméně existují způsoby, jak si od tinnitu (i chronického) ulevit a převzít nad ním kontrolu.

Naučte se znovu poslouchat 

Poslouchejte vědomě svět, který Vás obklopuje. Vychutnávejte si oblíbenou hudbu či zpěv ptáků ve stromech. Každý zvuk, do kterého se zaposloucháte, odvádí Vaši pozornost od tinnitu.

Zaměřte se na spánek, který regeneruje

Čím aktivnější jste přes den, tím snazší pro Vás bude v noci spát. Večer se vyhněte černému čaji, kávě a těžkým jídlům. Alkohol ani prášky na spaní Vám nezajistí kvalitní spánek – raději si před spaním napusťte horkou vanu.

Buďte aktivní, zůstaňte v pohybu

Vychutnávejte si chvíle strávené s rodinou a přáteli, zorganizujte si život tak, aby zahrnoval různorodé činnosti. Nechte svou mysl otevřenou. Všechny aktivity, které navozují pocit spokojenosti a radosti ze života, snižují účinky tinnitu.

Vyhýbejte se tichu

Občas si odpočinek musí dopřát každý. Nicméně při úplném tichu se tinnitu neubráníte. Obklopte se příjemnými zvuky, jako jsou například audio kniha či relaxační hudba.

Zlepšujte svou fyzickou kondici

Lidé s fyzickou aktivitou jsou obecně zdravější – to se týká i osob s tinnitem. Veškeré aktivity, které si užíváte a které zlepšují Vaši fyzickou kondici jsou zdraví prospěšné. Během sportování se projevy tinnitu mohou zdát hlasitější, to však není důvod k panice.

Naučte se relaxovat

Jelikož tinnitus způsobuje napětí, je důležité naučit se relaxační metody a začlenit je do Vašeho života. Můžete vyzkoušet například Feldenkraisovu metodu, jogu, tai chi či Qigong.

Zjistěte více informací

Navštivte naše webové stránky a zjistěte více informací o tom, jak sluchadla Signia mohou pomoci snížit projevy tinnitu, či je dokonce úplně odstranit.*

Vaše otázky a náměty můžete rovněž konzultovat s Vaším odborníkem na sluch.


* Powers, L., dos Santos, G.M., & Jons, C. (2016, September). Notch Therapy: A new approach to tinnitus treatment. AudiologyOnline, Article 18365.