X
Senzorineurální ztráta sluchu je běžnější, než si myslíte. V článku přinášíme základní přehled příčin, příznaků a způsobů léčby tohoto typu ztráty sluchu.
2020-01-29

Štítky

Senzorineurální ztráta sluchu

Senzorineurální ztráta sluchu je jedním z nejběžnějších druhů ztráty sluchu, takže je důkladně prozkoumaná a snadno kompenzovatelná. Pokud se Vašich nejbližších nebo Vás týká, určitě Vás zaujme následující přehled.

Co se týče ztráty sluchu, senzorineurální ztráta je nejrozšířenější. Ve vyšším věku postihuje naprostou většinu lidí. Sluch, podobně jako zrak a paměť, se prostě s věkem zhoršuje. Pokud Vy nebo někdo ve Vašem okolí špatně slyšíte nebo rozeznáváte určité zvuky, možná, že se tento typ ztráty sluchu týká i Vás. Ve článku se dozvíte, co to vlastně je, jak se léčí a jak ji včas rozeznat a podchytit, než začne vážně ovlivňovat Váš život i vztahy.

Co je senzorineurální ztráta sluchu?

Než přejdeme k příznakům a léčbě, musíme správně porozumět tomu, co to vlastně je. Existuje několik typů ztráty sluchu, které může způsobit například cizí tělísko v uchu nebo poškození sluchově rovnovážného nervu. Senzorineurální ztrátu sluchu ale způsobuje poškození hlemýždě. Hlemýžď je pro náš sluch zcela zásadní orgán.

Jakmile zvuk projde zvukovodem, dostane se k hlemýždi. Hlemýžď je spirálovitý orgán pokrytý mikroskopickými vlákny. Vibrace způsobené zvukem tato vlákna rozechvívají a na základě toho jsme schopni rozeznávat výšku nebo hlasitost zvuku. Signál je dále přenášen do mozku a zpracován jako zvuk. Když se vlákna poškodí nebo opotřebí, dochází k senzorineurální ztrátě sluchu.

Symptomy senzorineurální ztráty sluchu se mohou u každého lišit. Někteří lidé můžou mít problémy s rozeznáváním určitých hlasů nebo frekvencí, zatímco jiní nemusí slyšet téměř nic. Tento typ ztráty sluchu přichází postupně, takže si ani nemusíte uvědomit, že jí trpíte, dokud nemáte v ruce diagnózu. Proto je důležité si zapamatovat typické projevy a rozeznat je, než se Váš stav výrazně zhorší.

Příznaky senzorineurální ztráty sluchu

Nejtypičtějším příznakem je samozřejmě zhoršení Vašeho sluchu. Ač se to nezdá, zhoršení sluchu může být těžké objektivně posoudit, obzvlášť pokud s neřešenou ztrátou sluchu žijete už dlouho. Mozek se s ní snaží vypořádat sám, a tak pracuje „přesčas“, což Vám pomůže se přizpůsobit novým podmínkám a po nějaké době Vám daný stav bude připadat normální. Proto je těžké rozpoznat postupně přicházející ztrátu sluchu. Mezi další symptomy patří například:

 • problémy se sluchem v přeplněných nebo hlučných místnostech (fenomén koktejlové party)
 • zvuky nebo řeč slyšíte tlumeně
 • špatně slyšíte určitý typ hlasů (např. ženské nebo dětské)
 • špatně slyšíte nebo rozeznáváte souhlásky
 • zesilujete televizi nebo hudbu natolik, že Vás na to ostatní upozorňují, protože je jim to nepříjemné
 • tinnitus, který se může projevovat zvoněním, bzučením, hučením nebo pískáním v uších

Je důležité myslet na to, že zhoršení sluchu není jediným příznakem. Lidé, kteří trpí ztrátou sluchu, u sebe mohou pozorovat i jiné příznaky, například:

 • vyhýbají se společenským událostem
 • zvuk je nepřiměřeně rozčiluje nebo vyčerpává
 • mají problémy si užívat poslech hudby, rádia, podcastu nebo televizního seriálu
 • trpí stavy úzkosti a paranoie, protože nemají přehled o svém okolí
 • cítí večer silnou únavu, zdánlivě bez příčiny

Příznaky ztráty sluchu se u každého liší. Někteří mohou být podráždění nebo trpět příznaky deprese, jiní lidé si zase ani neuvědomí, že mají nějaký problém. Některé příznaky také mohou snadno uniknout Vaší pozornosti, protože je lze zaměnit za příznaky jiných problémů, které se ztrátou sluchu nemusí souviset. Většina osob, kterým je ztráta sluchu diagnostikována, uvádí po nasazení léčby výrazné zlepšení, protože se zbavili příčiny ne jednoho, ale mnoha problémů.

Ztráta sluchu má na Vaše zdraví větší vliv, než si myslíte. Neléčená ztráta sluchu může způsobovat deprese a ztrátu paměti. Ztráta nebo zhoršení smyslu také namáhá mozek, takže můžete být unavení a úzkostliví. Díky foniatrickému vyšetření a správné diagnóze můžete ale začít uvažovat o vhodných způsobech léčby – a vhodná léčba Vám pomůže zbavit se problémů, které se ztrátou sluchu souvisí, byť třeba nepřímo.

Léčba senzorineurální ztráty sluchu

Na rozdíl od převodní ztráty sluchu senzorineurální ztrátu sluchu nelze v tradičním smyslu slova vyléčit. Senzorineurální ztrátu totiž neřeší chirurgický zákrok nebo nasazení vhodné medikace. Senzorineurální ztráta sluchu bývá trvalá, což ale neznamená, že je neléčitelná.

Nasazení správné léčby může dokonce zabránit rozsáhlejšímu poškození a ulevit všem příznakům ztráty sluchu. Foniatr Vám může přednést možnosti léčby jen se správnou diagnózou.

Jednou z možností je užívání sluchadel. Někteří lidé mají sice o sluchadlech mnoho předsudků, ale díky pokročilé technologii jsou jedním z nejefektivnějších způsobů léčby. Sluch Vám sice nevrátí, ale neustále pracujeme na tom, abyste naše sluchadla zajišťovala co nejpřirozenější poslech.

Funkce OVP (zpracování vlastního hlasu) uživateli zprostředkuje přirozený zvuk vlastního hlasu a funkce jako Bluetooth a přímé streamování uživatele snadno propojí s ostatními zařízeními (například s mobilním telefonem), takže mohou zůstat v kontaktu se světem. Sluchadla si možná představíte jako neohrabanou a nevzhlednou kompenzační pomůcku pro seniory, ale tento mýtus bourá například sluchadlo Styletto Connect, které je zároveň módním doplňkem.

Zakoupení sluchadel je důležitým krokem, takže vše pečlivě konzultujte s foniatrem. Během adaptačního procesu se může ukázat, že Vám vybraný pár z nějakého důvodu nevyhovuje, a foniatr Vám může zodpovědět všechny otázku a navrhnout jiné řešení.

Příčiny a prevence senzorineurální ztráty sluchu

Pokud trpíte lehkou ztrátou sluchu nebo jí jen chcete předejít, možná Vás budou zajímat nejlepší způsoby prevence. Prevence je naštěstí možná a dá se díky ní předcházet poškození sluchu. Jakmile je sluch poškozen, je velmi těžké škody napravit.

Lidé, kteří svůj sluch v nižším věku chránili, s věkem trpí jen mírnějšími formami senzorineurální ztráty. A lidé, kteří se pravidelně vystavují nadměrnému hluku (např. osoby pracující na stavbách, v hudebním průmyslu nebo vojenství) a sluch nechránili, mají ve vyšším věku více poškozený sluch.

Dlouhodobé vystavování se nadměrnému hluku vede k poškození hlemýždě a způsobuje senzorineurální ztrátu sluchu. Z toho důvodu je nutné sluch v nadměrně hlučném prostředí chránit. Nadměrnému hluku se možná vystavujete spíš ve volném čase než v práci, a to pokud často navštěvujete koncerty, kluby, večírky, střelnici, závody aut, sportovní utkání a další události. Maximální prevencí je se podobným situacím vyhýbat, ale pokud se koníčků vzdávat nechcete, stačí si pořídit špunty do uší nebo ochranná sluchátka proti hluku. Po hlučné události byste měli svým uším dopřát čas na odpočinek a strávit několik hodin v tichu.

Pokud pracujete v hlučných podmínkách, chraňte svůj sluch v každém případě. Denní vystavování se nadměrnému hluku sluch poškozuje opravdu snadno. Teď se možná ještě cítíte dobře, ale k poškození dochází postupně a důsledky dříve či později pocítíte.

Jestli Vás článek zaujal, můžete se zde přihlásit k odběru novinek. Snažíme se pravidelně přinášet novinky a zajímavosti ze světa audiologie o sluchu, zdraví, nových produktech i aktuálních poznatcích.