X
Proč nám často právě v zimě zvoní v uších? Co je příčinou toho otravného zvuku a co se s tím dá dělat? Následující tipy Vám pomohou.
2019-01-15

Štítky

Proč nám v zimě zvoní v uších?

Někteří lidé mohou s příchodem zimy propadnout obavám o to, jak chladné počasí ovlivní jejich sluch. V tomto článku se dozvíte, proč nám v chladném počasí často zvoní v uších a jak se těchto symptomů můžeme zbavit.

Někteří lidé mohou s příchodem zimy propadnout obavám o to, jak chladné počasí ovlivní jejich sluch. V tomto článku se dozvíte, proč nám v chladném počasí často zvoní v uších a jak se těchto symptomů můžeme zbavit.

Co je zvonění v uších?

Častou příčinou zvonění v uších zejména v zimě je symptom zvaný tinnitus. Zvuky se nemusí omezovat jen na zvonění, může jít i o bzučení, syčení nebo cvakání. Tinnitus se může zhoršit s přibývajícím věkem, při sluchové ztrátě, poranění ucha nebo potížích s oběhovým systémem.

Intenzita zvonění nebo jiných zvuků může být u každého jiná a tento stav bývá nepříjemný a obtěžující. Tyto zvuky zpravidla nikdo jiný neslyší, pokud netrpíte velmi vzácným objektivním tinnitem, kdy může tyto zvuky slyšet lékař při vyšetření sluchu.

Co způsobuje zvonění v uších?

Zvonění v uších může způsobovat řada faktorů, například:

 • Ztráta sluchu
 • Stres
 • Dlouhodobé vystavení hluku
 • Poškození vnitřního ucha
 • Tlak z chloupků v uších
 • Nadměrný tlak v uchu způsobený nachlazením, chřipkou či zánětem dutin
 • Voda ve středním uchu
 • Nahromaděný ušní maz
 • Zdravotní komplikace, například přestavba kostní části vnitřního ucha (otoskleróza)
 • Poranění ucha

Prevence a léčba zvonění v uších v zimě

Následující tipy Vám pomohou najít úlevu od zvonění v uších v chladném počasí či těmto symptomům zcela zabránit:

 • Chraňte své uši: Dlouhodobé vystavení chladnému zimnímu počasí může být pro Vaše uši a kůži drsné. Vlhkost a omrzliny ulehčují prosakování vody do ucha, což může vést ke zdravotním problémům (tzv. „surfařské ucho“) nebo poškodit Vaše sluchadla. Také se zvyšuje riziko tvorby kostěných výběžků v kanálku, tvz. exostóz. Teplá čepice či klapky na uši Vám pomohou uši v chladném zimním počasí ochránit.
 • Odstraňte přebytečný maz: Ušní maz má v zimě tendenci ztvrdnout a vytvořit v uchu něco jako zátku. Uši si můžete vyčistit doma podle doporučení, například s pomocí vody, oleje či roztoku peroxidu vodíku. To však může být trochu riskantní. Abyste se vyhnuli poškození ucha či sluchové ztrátě, obraťte se na lékaře či audiologického specialistu a nechte si přebytečný maz odstranit profesionálně.
 • Noste sluchadla: Vnější zvuky snižují vlastní schopnost mozku „produkovat“ zvuk. Začněte s léčbou sluchové ztráty včas a pořiďte si profesionálně nastavená sluchadla, která budou vyhovovat Vašim jedinečným potřebám.
 • Čistěte svá sluchadla: Když dáte do ucha nějaký objekt, který tam zůstává po delší dobu, produkuje ucho více ušního mazu. U uživatelů sluchadel je tudíž zvýšená pravděpodobnost, že se objeví zvonění v uších. Zabránit mu můžete pravidelným čištěním uší a také pravidelným čištěním sluchadel, které zaručí perfektní výkon.
 • Otestujte svůj sluch: Pokud si nejste jistí, co zvonění v uších způsobuje, je vhodné udělat si test sluchu. Lékař zjistí, čím je tento symptom způsobený, zda trpíte sluchovou ztrátou nebo jestli potřebujete nová sluchadla.
 • Věnujte se jiným zdravotním problémům: Zvonění v uších může někdy zmizet, když začneme s léčbou jiného zdravotního problému, jako například nachlazení, chřipky, ucpaných dutin, zánětu ucha nebo otosklerózy.
 • Zvuková terapie: Některá sluchadla jsou vybavena technologií, která zamaskuje zvonění v uších hudbou nebo bílým šumem. Značka Signia navíc nabízí jediná sluchadla na světě se zabudovanou terapií Notch.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se chcete ujistit, že Vaše uši jsou zdravé, objednejte se k odbornému lékaři na test sluchu. Lékař zároveň zkontroluje, jestli se Vám v uchu nehromadí ušní maz a případně ho odstraní. Při nejvážnějších případech je k odstranění tinnitu nezbytný chirurgický zákrok, při kterém se odstraní nežádoucí kůstní výrustky.

V některých případech mohou sluchadla (například ta se zabudovanou terapií Notch) pomoci ulevit od projevů tinnitu či je úplně potlačit. Využijte naše vyhledávání lékařů a zbavte se obav a nepříjemností spojených se zvoněním v uších.

No Fields Found.