X
Ztráta sluchu Vás většinou nepostihne ze dne na den. Než se nadějete, téměř neslyšíte. V článku přinášíme důležité informace o ztrátě sluchu.
2020-01-22

Štítky

Příznaky ztráty sluchu

Získaná ztráta sluchu většinou přichází postupně a mnoho lidí si varovných příznaků všimne, až když je pozdě. V článku Vám přinášíme nejběžnější příznaky ztráty sluchu a důvody, proč byste jim měli věnovat pozornost.

Co se ztráty sluchu týče, máme sklon přehlížet případy, které se týkají lidí v nižším věku nebo jsou vrozené. Ztráta sluchu ale nepostihuje výhradně seniory a není pouze vrozená. Může se objevit v každém věku a vážným symptomům většinou předchází celá řada mírnějších příznaků. V článku najdete základní informace o ztrátě sluchu, na co byste se měli zaměřit, pokud si myslíte, že Vás postihla, a důležité informace o léčbě a prevenci.

Ztráta sluchu: Obecný přehled

Ztráta sluchu má různé podoby a příčiny. Může ji způsobovat například zánět v uchu nebo poškození nervu. Existují čtyři základní typy ztráty sluchu:

 • převodní ztráta sluchu
 • senzorineurální ztráta sluchu
 • kombinovaná ztráta sluchu (kombinuje převodní a senzorineurální typ)
 • auditorní neuropatie (občas uváděna jako podtyp senzorineurální ztráty)

90 % nedoslýchavých trpí senzorineurální ztrátou sluchu. Je to také nejběžnější podoba ztráty sluchu. Dochází k ní v důsledku poškození nebo zhoršení stavu hlemýždě. Hlemýžď se nachází ve vnitřním uchu a je pokryt mikroskopickými vlákny. Tato vlákna se na základě vibrací způsobených zvukem různě rozechvívají a jsme díky nim schopni rozeznávat výšku nebo hlasitost zvuku. Časem se vlákna mohou opotřebit, což vede k senzorineurální ztrátě sluchu. Nadměrné vystavování se hluku tento přirozený proces jen urychlí.

Předsudky a mýty

Světu sluchu často rozumíme jen málo nebo vůbec. Než se ztrátou sluchu začneme zabývat vážněji, je třeba uvést na pravou míru některé mylné, „zažité“ představy.

„Ztráta sluchu postihuje jen seniory.”

Tohle není moc dobrý předpoklad. Senioři jsou ke ztrátě sluchu sice náchylnější, ale ztráta sluchu se může objevit v jakémkoliv věku. Dokonce i u teenagerů a adolescentů. Mnoho lidí zanedbává pravidelné kontroly sluchu, protože se to přece „děje jen důchodcům“, a pak si také nevšimne příznaků, které signalizují příchod ztráty sluchu.

„Ztráta sluchu znamená být úplně hluchý.”

Tento výrok je absolutně nepravdivý. Jen některé případy vedou až k úplné hluchotě nebo velmi těžké ztrátě sluchu. Lidé s různými úrovněmi ztráty sluchu můžou například těžko slyšet jen některé frekvence, hlasy nebo zvuky (například souhlásky), jiní zase špatně slyší jen v hlučném prostředí a trpí tinnitem. Případy ztráty sluchu jsou velmi individuální a ne všechny vedou k úplné hluchotě.

„Sluchadla a operace vyřeší ztrátu sluchu.”

Sluchadla a operace jsou různé způsoby řešení ztráty sluchu, ne zázračný všelék. Nedají se aplikovat na každý případ ztráty sluchu a oba způsoby léčby je třeba pořádně promyslet a zvážit všechna pro a proti. Chirurgický zákrok řeší ztrátu sluchu jen ve velmi malém procentu případů a sluchadla zmírňují příznaky a pomáhají Vám znova slyšet. Ztráta sluchu je ve většině případů neléčitelná, ale sluchadla ji umí dost dobře kompenzovat.

První příznaky ztráty sluchu

Příznaky ztráty sluchu Vám mohou snadno uniknout. Některé popisy symptomů jsou jen velmi vágní a označují obecné věci jako „ztížený poslech,“ „stres“ nebo „únavu“. Pak je velmi těžké určit, jestli se Vás ztráta sluchu opravdu týká. Senzorineurální ztráta sluchu přichází postupně, takže si nemusíte uvědomit, že Vás trápí zrovna sluch. Může se projevit různými záludnými způsoby, které se sluchem souvisí jen nepřímo, takže si pak možná budete myslet, že je problém jinde.

Následující konkrétní příznaky u sebe můžete pozorovat i v běžném životě:

 • pocit fyzické i psychické únavy poté, co jste dlouho museli poslouchat ostatní, jak mluví
 • ztráta pozornosti a zmatek během konverzace, obzvlášť konverzace ve větších skupinách
 • často žádáte ostatní, aby Vám zopakovali, co říkali
 • zesilujete hudbu nebo televizi natolik, že je to ostatním nepříjemné
 • vyhýbáte se oslavám, sešlostem a hlučnému prostředí
 • špatně rozumíte určitým typům hlasu, například ženám nebo dětem
 • často se přeslechnete a zaměňujete slova
 • hluk, hlasy a hlasité zvuky Vás rozčilují a stresují

Pokud trpíte některými z uvedených symptomů, možná je zasažen Váš sluch a v tom případě byste měli co nejdříve podstoupit test sluchu a vyšetření na audiogramu. Pokud ztrátou sluchu opravdu trpíte, správná diagnóza a léčba Vám mohou pomoci zlepšit kvalitu soukromého i profesního života.

Příčiny ztráty sluchu

Senzorineurální ztrátu sluchu způsobuje hlavně vystavování se hluku. To znamená dlouhodobý pobyt v hlučném prostředí nebo prostředí plném pronikavých a výrazných zvuků. Takové zvuky vydává například hudba, motory, elektrické nářadí atd. Lidé se nejčastěji vystavují nadměrnému hluku, protože:

 • mají hlučné koníčky. Pokud pravidelně navštěvujete koncerty, festivaly, přehlídky aut, střelnici, sportovní utkání, kluby apod., pravděpodobně se i častěji vystavujete nadměrnému hluku. V bezpečí před hlukem ale nejsou ani ti, již tráví čas raději o samotě a používají ke svému koníčku elektrické nářadí, nebo třeba hrají na hudební nástroj.
 • pracují v hlučných podmínkách. Muzikanti, dělníci, piloti apod. tráví v hlučném prostředí mnoho času. Proto je pro osoby pracující v hlučných podmínkách zásadní chránit svůj sluch.
 • žijí ve velkoměstě. Velkoměsto je plné lidí a dopravy, což znamená i více hluku. Zvuku neuniknete ani doma. A riziko se ještě zvyšuje, pokud používáte hromadné dopravní prostředky jako třeba metro. Lidem žijícím v hustě zalidněných velkoměstech se doporučuje chránit svůj sluch např. s pomocí špuntů do uší nebo ochranných sluchátek proti hluku.
 • svůj sluch dostatečně nechrání. Nedostatečná ochrana sluchu je hlavní příčinou ztráty sluchu. Pokud rádi navštěvujete různé akce, pracujete v hlučných podmínkách nebo pravidelně jezdíte metrem, měli byste svůj sluch chránit kvalitními pomůckami. Teď možná důsledky vystavování se nadměrnému hluku nepociťujete, ale dříve nebo později se projeví.

Léčba ztráty sluchu

Způsoby léčby ztráty sluchu urazily za posledních dvacet let dlouhou cestu a neustále se zlepšují. Pokud jste zjistili, že trpíte ztrátou sluchu, máte následující možnosti:

 • Sluchadla jsou nejběžnější pomůckou pro nedoslýchavé. Sluch sice nenahrazují, ale výrazně jej zlepšují. Technologie sluchadel se výrazně zdokonalila a existují modely, které jsou menší a lépe vybavené než kdy dřív. Funkce sluchadel nyní běžně obsahují technologii OVP (zpracování vlastního hlasu) nebo Bluetooth pro připojení k jiným zařízením.
 • podstoupit terapii tinnitu. Pokud trpíte tinnitem, existují způsoby, jak Vám ulevit. Funkce pro potlačení tinnitu nebo terapie tinnitu jsou zabudované i v některých modelech sluchadel.

Pokud trpíte pouze mírnou ztrátou sluchu, možná si říkáte, že stačí trochu změnit životní styl a prostě se s tím naučit žít. Nicméně čím dřív začnete používat sluchadla, tím dřív ulevíte svému sluchu a zlepšíte kvalitu svého života. Díky moderním sluchadlům můžete i nadále žít stejným stylem a nemusíte s léčbou čekat, až se Váš sluch výrazně zhorší.

Prevence a ochrana

Prevence a ochrana sluchu jsou jediné způsoby, kterými lze ztrátě sluchu skutečně předejít. Dokonce i když už ztrátou sluchu trpíte, správnými opatřeními jej můžete chránit před dalším zhoršováním. Preventivní opatření jsou:

 • ochrana sluchu s pomocí špuntů do uší. Jdete na nějakou akci? Jedete metrem? Máte hlučnou práci? Použijte špunty do uší nebo ochranná sluchátka.
 • odpočívejte. Pokud byl Váš den plný hluku, udělejte si na chvíli pohodlí a jen si užívejte ticha. Uši také potřebují odpočívat.
 • ztlumte hudbu. Poslech hlasité hudby je čím dál vyšším rizikem, protože nám díky moderním sluchátkům hraje přímo do ucha. Trochu ji ztlumte a omezte používání sluchátek.
 • vypněte televizi. Vypínejte ji, když ji zrovna nesledujete, snížíte tím hluk v pozadí.
 • nezdržujte se příliš dlouho v klubech, na koncertech a na večírcích. Na podobných akcích byste neměli trávit čas pravidelně a když už nějakou událost navštívíte, zdržte se maximálně pár hodin.
 • pravidelně podstupujte vyšetření sluchu. Jednou za pár let byste měli navštívit foniatra a podstoupit test sluchu. Pokud jste jej již dlouho nenavštívili, můžete nejprve zkusit náš online test sluchu. Poskytne Vám obecnou představu o zdraví Vašeho sluchu a pokud zjistíte, že je něco v nepořádku, můžete se objednat k odborníkovi. Nejbližšího odborníka najdete s pomocí vyhledávání lékařů.

Pomohl Vám článek? Signia pravidelně publikuje články o světě sluchu a audiologie: o ztrátě sluchu, zdraví sluchu a uší, sluchadlech a obecných poznatcích. Pro více článků můžete navštívit archiv a pokud Vás novinky ze světa audiologie zajímají, zde se můžete přihlásit k odběru. Ve světe sluchu se pořád něco děje a Signia si klade za úkol přinášet spolehlivé a dostupné informace pro všechny.