X
Tento průvodce Vás provede zásadami správné péče o lithium-iontové baterie a poradí, co si s nimi počít, jakmile doslouží.
2019-06-27

Štítky

Používání a likvidace baterií do sluchadel

Dobíjecí baterie do sluchadel si zaslouží zvláštní péči jak během používání, tak během likvidace. Mnozí je po použití prostě hodí do koše, ale tento postup se důrazně nedoporučuje.

Baterie do sluchadel jsou sice malé, ale pohánějí důležité zařízení, které lidem umožňuje lépe slyšet, dá se propojit s ostatní elektronikou nebo pomáhá zbavit se tinnitu. Bez baterií sluchadla prostě nemohou pořádně fungovat a vybitá baterie dovede úplně zkazit den. Správná péče lithium-iontovým bateriím zajistí delší životnost, ale až jednou doslouží, bude třeba se jich i správným způsobem zbavit.

Pokud si nejste jisti, jak o lithium-iontové baterie správně pečovat, nebo se jen chcete ubezpečit, že vše děláte správně, projděte si následujícího průvodce.

Správné uložení baterií

Než začnete lithium-iontové baterie používat, musíte zjistit, jak se řádně uchovávají.

Nesprávné uložení baterií je může poškodit a výrazně snížit jejich účinnost. Proto je důležité uchovávat sluchadla na chladném, suchém místě. Teplota ale nesmí být až moc nízká, protože přílišný chlad baterie také poškozuje. Hlavní hrozbou pro lithium-iontové baterie však zůstává horko. Nenechávejte sluchadla na přímém slunci a rozpálených místech. Dbejte na to, abyste měli doma stálou přiměřenou teplotu, a uchovávejte baterie mimo dosah malých dětí a zvířat.

Stačí totiž málo a dítě či zvíře může baterii, nebo dokonce celé sluchadlo, spolknout. Proto pro ně najděte místo, kam se děti ani zvířata nedostanou. Můžete je ukládat například do skříně, do nočního stolku, klidně je i zamknout. Neschovávejte je však v koupelně nebo v lékárničce, protože v těchto místech bývá vlhko a mokro. K dobíjecím sluchadlům často patří i pouzdro, které je bezpečnou schránkou.

Jak prodloužit životnost baterie 

Jakmile si pořídíte nová sluchadla, je důležité, abyste je správně používali. V opačném případě totiž může jejich životnost rychle klesat. Příjemnou výhodou lithium-iontových baterií je, že jsou dobíjecí, to ale neznamená, že vydrží navždy. Správná péče ale prodlouží jejich životnost a Vás ušetří dalších nákladů.

Jako první si budete muset pořídit odvlhčovač. Pokud budete sluchadlo správně a pravidelně vysoušet (nejlépe každou noc), prodloužíte tím životnost baterie a zlepšíte celkový stav sluchadla. Dále je nutné lithium-iontové baterie opravdu používat, jinak se bude jejich stav zhoršovat. Pokud potřebujete sluchadla uschovat na delší dobu, nenechávejte nabíječku zapnutou. Vypojte nabíječku nebo uložte sluchadla na jiné bezpečné místo. Příliš časté nabíjení bateriím jen škodí.

Pokud sluchadla nepoužíváte i několik měsíců v kuse, musíte je nabíjet a zase vybíjet. Pokud se baterie pravidelně nepoužívá, zbytečně slábne. Pokud je to možné, vždy je dejte nabíjet předtím, než jsou vybitá úplně. Je lepší lithium-iontovou baterii tímto způsobem „doplňovat“, než vyčerpat veškerou energii. Lithium-iontové baterie aktivujte a používejte pravidelně, i když nepoužíváte samotná sluchadla. Baterii je totiž možné poškodit i nepoužíváním.

Jak se zbavit starých baterií

Baterie konečně dosloužily? Teď je třeba je zlikvidovat. Tento krok bývá mnohými přehlížen, i když špatný postup může napáchat mnoho škod. Pokud baterii prostě jen vyhodíte, může ji najít a omylem požít dítě, domácí mazlíček nebo i divoké zvíře. Vyhození do odpadu také znamená, že baterie skončí na skládce, kde způsobí další vážné škody. V mnoha zemích je dokonce ilegální zbavovat se jich tímto způsobem.

Je třeba se jich zbavit pořádně. Existuje mnoho společností a recyklačních středisek, které přijímají použité baterie v rámci recyklačních kampaní. Některé se dokonce specializují na baterie ze sluchadel. Když použité baterie dodáte na podobné místo, chráníte tím životní prostředí, zvířata, která si libují v odpadcích, i sebe. Jiné způsoby likvidace mohou totiž ostatní ohrozit a Vám způsobit pěknou řádku potíží.

Výhody lithium-iontových baterií 

S lithium-iontovými bateriemi je sice třeba zacházet jinak než s jednorázovými, zachovávají si ale i jejich přínosné vlastnosti.

Díky pokroku už není třeba stále dokola kupovat a vyhazovat zinko-vzdušné baterie. Lithium-iontové baterie, dovedené k dokonalosti, ve sluchadlech nahradily zinko-vzdušné články. Lithium-iontové baterie se už dávno používají v mobilních telefonech nebo noteboocích, takže využití v jiných oblastech bylo jen přirozeným dalším krokem.

Hlavní výhodou je, že se dá lithium-iontová baterie dobíjet. Díky tomuto zlepšení se snižuje množství vyhozených baterií a mezní náklady na sluchadla. Uživatelé sluchadel už nemusí mrhat časem ani přírodními zdroji a utrácet za jednorázové zinko-vzdušné baterie. Lithium-iontové baterie vydrží celý den bez nabíjení a večer je prostě dobijete.

Jakmile sladíte svůj režim se sluchadly, jen zřídkakdy se Vám baterie vybije „někde venku“. Lithium-iontové baterie také lépe fungují v chladném počasí, takže se skvěle hodí pro ty z vás, již se pravidelně pohybují v nižších teplotách.

Lithium-iontové baterie jsou i skvělou investicí pro lidi, kteří nikdy neměli rádi plýtvání a jednorázové baterie. Ale i lidé, kterým zinko-vzdušné baterie nevadí, mohou zjistit, že lithium-iontové baterie jsou lepší alternativou.

Ať už si o lithium-iontových bateriích myslíte cokoliv, Signia jakožto výrobce sluchadel vždy myslí nejprve na zákazníka a neustále nachází způsoby, jak se mu co nejlépe přizpůsobit a zdokonalit svou technologii. Díky odběru novinek se o všem můžete dozvědět jako první. Neustále dochází k novým objevům, vznikají nové články a studie, které se týkají sluchu a sluchadel, takže nepochybujeme, že se vždy dozvíte něco nového.

Přihlásit se k odběru novinek