X
Na pláži můžeme narazit na písek, vodu, řasy a spoustu dalších nepřátel sluchadel. Díky naším tipům zvládnete dovolenou v pohodě Vy i Vaše sluchadla.
2019-07-31

Štítky

Plavecké ucho a sluchadla

Léto je konečně tady a mnozí se jistě chystají na dovolenou k moři. Ani u moře byste ale neměli zapomínat na své uši. V tomto článku najdete základní informace o nemoci zvané „plavecké ucho“ a o riziku, které představuje pro uživatele sluchadel.

Pokud se chystáte na dovolenou někam do zahraničí, máte pravděpodobně plné ruce práce s přípravami. Musíte si zabalit, zajistit jízdenky nebo letenky, naplánovat program, zamluvit ubytování a přichystat se na běžné letní problémy. Asi každého napadne, že se u moře snadno spálí a že je třeba chránit oči před ostrým sluncem. Proto patří opalovací krém s vysokým faktorem a sluneční brýle mezi věci, které každý zabalí mezi prvními. Mnoho lidí ale podceňuje nebezpečí zánětu zvukovodu neboli plaveckého ucha. Uživatelé sluchadel také musí zvážit věci, s kterými si ostatní nemusí dělat starosti, jako třeba jak ochránit sluchadlo před vodou nebo pískem.

Ať už k uživatelům sluchadel patříte, nebo ne, neměli byste na své uši při návštěvě pláže zapomínat. Pokud váháte, kde začít, možná Vám pomůže tento článek, ve kterém uvádíme základní informace o plaveckém uchu, jak této nemoci předcházet a jak se uživatelé sluchadel mohou připravit na setkání s oceánem.

Co je „plavecké ucho”?

Plavecké ucho je poměrně běžné onemocnění, jde o zánět kůže ve zvukovodu. Kvůli špatné přístupnosti, teplu a vlhku zvukovodu se z něj ale může vyklubat dost nepříjemný problém. Na rozdíl od kožních zánětů na rukou, nohou nebo jiných snadno dostupných místech se zánět v uchu léčí o něco hůře. Mnoho lidí ale trpí touto nemocí pravidelně každé léto a správná léčba problém rychle odstraní. Mezi příznaky plaveckého ucha patří bolest, otok, ucpané ucho a dočasná ztráta sluchu.

Plavecké ucho častěji postihuje děti, protože jejich zvukovody jsou užší a jejich imunitní systém není ještě plně vyvinut. A, jak se dalo předpokládat, tato nemoc útočí pětkrát častěji na profesionální nebo vášnivé plavce, protože tráví ve vodě spoustu času. Pravděpodobnost se zvyšuje i pokud preferujete plavání v moři nebo jezeru, protože voda je neošetřená a hemží se bakteriemi.

I když je plavecké ucho nepříjemné a bolavé onemocnění, nemusíte se obávat, pokud Vás po plavání ucho pobolívá. Stačí infekci podchytit v zárodku a předejít tomu, aby se naplno rozvinula.

Může plavecké ucho způsobit tinnitus?

Plavecké ucho může způsobit dočasnou ztrátu sluchu, neměli byste ale dělat ukvapené závěry a předpokládat, že způsobí i tu trvalou. Spoustu lidí poplaší, když najednou přestanou slyšet, tento stav je ale většinou pouze přechodný. Ucpané vnitřní ucho a zvukovod mohou blokovat zvuk a způsobit tak dočasnou ztrátu sluchu nebo tinnitus.

Pokud po probuzení zjistíte, že Vás ucho stále bolí, je ucpané, trpíte tinnitem nebo náhlou ztrátou sluchu, navštivte lékaře kvůli správné diagnóze. Pokud jste byli nedávno plavat nebo Vám v uchu zůstalo trochu vody, pravděpodobně se u Vás plavecké ucho objevilo. Obvykle se léčí kapkami do uší nebo antibiotiky, která si se zánětem snadno poradí.

Jak plaveckému uchu předcházet

Lidé, kteří jsou náchylní k ušním infekcím, jsou často vůči bazénům, jezerům a moři obezřetní. Jedno zábavné odpoledne jim totiž může způsobit bolest v uchu. Neměli byste se ale vodních radovánek vzdávat jen kvůli riziku plaveckého ucha. Pokud se obáváte, že se Vám infekce nevyhne, existují jistá opatření, jak jí lze předcházet. Můžete třeba použít špunty do uší, které zabrání tomu, aby voda vnikla do ucha, nebo dbát na to, abyste uši po koupání vždy pořádně vysušili. Vysušením se vyhnete tomu, aby se Vám v uchu cokoliv hromadilo.

Pokud Vám v uchu uvízne voda, můžete zkusit použít například francovku nebo peroxid vodíku, díky kterým se ucho uvolní, vyprázdní, a navíc zbaví všech bakterií. Nikdy k vysoušení nepoužívejte vatové tyčinky nebo jiné cizí předměty. Možná Vám to připadá jako dobrý nápad, protože vatička přece nasaje vodu a vysuší tak ucho, ale může také protrhnout bubínek a zvýšit citlivost ucha, takže problém jen zhorší. Můžete také zkusit vypudit vodu z ucha přirozeným způsobem – nakloňte hlavu, pohybujte čelistí, jako byste zívali, a chvilku počkejte.

Sluchadla na pláži: tipy pro přežití

Pokud patříte k uživatelům sluchadel, určitě už jste obeznámeni s riziky, která na sluchadla na pláži číhají. Samozřejmě ale existují způsoby, jak chránit sebe i sluchadla, a pláž si pořádně užít. Díky pečlivé přípravě a plánování se můžete vyhnout problémům, ještě než se objeví. Mnoho uživatelů sluchadel sdílí svoje tipy online. Přinášíme Vám řešení a prevenci tří nejpalčivějších problémů: poškození sluchadel vodou, poškození horkem a problémy kvůli písku.

Vlhko, pot a voda

Zaříkadlo „poškození vodou“ se stalo noční můrou pro všechny. Voda dokáže zničit sluchadla, telefony, knihy, a dokonce i vytopit celé domy. Voda je úplně všude, například ve vlhkém vzduchu, potu, bazénech, moři. Nemůžeme se jí vyhnout. Můžeme se ale vyhnout poškození sluchadel vodou dokonce i u moře. Pokud máte v plánu strávit den na pláži, nezapomeňte si s sebou vzít hadřík z mikrovlákna a čas od času sluchadla otřít. Díky tomuto jednoduchému opatření se zbavíte většiny vlhkosti z potu nebo vody.

Potřebujete také voděodolné pouzdro, pro případ, že byste si chtěli zaplavat. Před plaváním uložte sluchadla do pouzdra a znovu si je nasaďte, až když budete mít ucho dokonale suché. Existují i voděodolná sluchadla, ta ale obvykle zvládnou pouze déšť nebo pot. Nejsou navržena tak, aby vydržela i kompletní ponoření pod vodu. Kvůli bezpečnosti je lepší navštívit pláž s přáteli a sluchadla si nechat na později, do méně vlhkého prostředí.

Můžete si také pořídit odvlhčovač a sluchadla do něj na noc uložit. Některé odvlhčovače se prodávají jako 2v1 s nabíječkou. Pokud jej ještě nemáte, možná stojí za to si nějaký pořídit.

Horko

Horko poškozuje především baterie sluchadel. Pokud potřebujete sluchadla a baterie na nějakou dobu odložit, dbejte na to, abyste je ukládali na chladné místo. Nikdy je nenechávejte v autě, na přímém slunci nebo na okně. Náhradní baterie se vždy hodí, pokud je ale nesprávně uložíte, můžete je poškodit ještě před samotným použitím.

Písek

Písek si se sluchadly moc nerozumí. Písek se dostane do každé skulinky sluchadel a může vážně poškodit citlivé části. Nikdy sluchadla nenechávejte na ručníku, vždy je ukládejte do uzavíratelného voděodolného (a pískuodolného) pouzdra. Pokud Vám do písku spadnou omylem nebo se do nich přece jen písek dostane, obraťte se na odborníka.

Sluchadla můžete po dovolené nebo delším pobytu vzít ke specialistovi i preventivně. Zjistí, zda je vážně nepoškodila voda nebo písek, a odborně je vyčistí. Pokud svého odborníka ještě nemáte, můžete jej najít díky našemu vyhledávání lékařů.

Vaše sluchadla, zdravý sluch a životní styl jsou důležitou součástí každého dne. Na našich stránkách najdete praktické tipy, informace a novinky ze světa audiologie. Můžete se přihlásit k odběru, aby Vám nic neuniklo.