X
Mylné představy o ztrátě sluchu plynou hlavně z neporozumění. V článku přinášíme deset nejrozšířenějších mýtů a objasňujeme, jak je to doopravdy.
2019-11-21

Štítky

Mylné představy o ztrátě sluchu

Ztráta sluchu je téma, které je opředeno mnoha předsudky a spousta lidí o ní má jen velmi mlhavé představy. V článku představujeme deset nejběžnějších mylných názorů o sluchadlech a ztrátě sluchu a objasňujeme, jak je to doopravdy.

Pokud jste něco slyšeli o sluchadlech a ztrátě sluchu, určitě jste si vytvořili na toto téma nějaký názor. V médiích se osoby se ztrátou sluchu často objevují, některá je ale vykreslují ne zcela přesně. Nepřesnosti ve filmu, televizi, příbězích, seriálech, a dokonce i všeobecném povědomí mohou vést k nedorozuměním. Některé mýty zakořenily tak silně, že jim věří dokonce i samotní nedoslýchaví.

Je načase to napravit a poodhalit pravdu, která se za mylnými představami skrývá. V tomto článku najdete seznam deseti nejběžnějších mýtů o sluchadlech a ztrátě sluchu a o tom, jak mohou ovlivňovat osoby trpící ztrátou sluchu.

Špatný sluch se týká jen seniorů

Mnoho seniorů skutečně trpí ztrátou sluchu, ale rozhodně nejsou sami. Existují případy, ve kterých se narodilo úplně hluché dítě, mnozí začnou trpět ztrátou sluchu po prodělání infekční nebo virové choroby a senzorineurální ztráta sluchu se může rozvinout v každém věku. Také záleží na prostředí, v kterém se běžně pohybujete – pokud je příliš hlučné, tak nezáleží na tom, kolik Vám je let, Váš sluch se bude dost pravděpodobně zhoršovat.

Starší lidé skutečně nejsou jediní, kdo trpí ztrátou sluchu. Toto přesvědčení způsobuje, že mnoho mladších lidí zůstává dlouho nediagnostikovaných, protože si myslí, že na to prostě ještě nemají věk. Pokud si zvyknete na pravidelná vyšetření sluchu, můžete možné problémy podchytit včas a začít je adekvátně řešit.

Většina lidí se ztrátou sluchu se dorozumívá s pomocí znakového jazyka

Těžko byste našli mýtus, který se víc liší od pravdy. Znakový jazyk je pro osoby trpící ztrátou sluchu výborný způsob, jak komunikovat, ale to, že jste hluší, ještě neznamená, že začnete plynně ovládat znakový jazyk. Mnoho lidí s určitou úrovní ztráty sluchu sotva ovládá prstovou abecedu.

Znakový jazyk používají hlavně lidé, kteří mají výrazné potíže se sluchem dlouhodobě. Samozřejmě ale existují i osoby s vrozenou ztrátou sluchu, které znakový jazyk neumí nebo nechtějí používat. Většina lidí s určitou úrovní ztráty sluchu umí mluvit a díky sluchadlům také slyší ostatní.

Nedoslýchaví mě uslyší jen tehdy, když budu mluvit hodně nahlas

Když budete mluvit víc nahlas a lépe artikulovat, nedoslýchaví Vám snadněji porozumí, ale křik nebo zvyšování hlasu nikomu nepomůžou. V mnoha případech stačí lépe artikulovat nebo přestat mumlat, pomůže dokonce i to, že zvednete hlavu a umožníte nedoslýchavé osobě, aby viděla Vaše rty.

Mnoho osob se ztrátou sluchu slyší určitou hlasitost, ale těžko rozezná slova a zvuky od šumu. Nedoslýchaví ale často ovládají odezírání ze rtů, takže Vám lépe porozumí, pokud k nim budete čelem a pokud uvidí Vaše rty. Lidé, kteří mluví se sklopenou hlavou, mumlají nebo se otáčí, znemožňují odezírání, a tudíž i znesnadňují porozumění.

Pokud Vás nedoslýchavý požádá, abyste něco zopakovali, nezvyšujte hlas a nekřičte. Otočte se k nim, zopakujte to trochu hlasitěji a zřetelně artikulujte (ale mluvte stejným tempem). Pokud budete příliš zvyšovat hlas nebo k nim mluvit pomalinku a nahlas jako k dětem, vyvolává to nežádoucí pozornost a může je to ponížit.

Sluchadla vypadají otřesně

Kvůli této silně zakořeněné představě má mnoho lidí tendenci vyhýbat se péči o svůj sluch. Sluchadla během posledních dvaceti let urazila dlouhou cestu a díky tomuto pokroku jsou menší, lépe se ovládají a lépe vypadají. Už to nejsou ta neohrabaná zařízení z dob minulých.

Některé typy sluchadel se vejdou do zvukovodu a jiné se dají zavěsit za ucho a schovat pod vlasy. Barvu sluchadla si často můžete vybrat a přizpůsobit Vaší pleti, čímž je skryjete ještě lépe. Mnoho lidí si ani nevšimne, že má druhá osoba sluchadlo, dokud jim to sama neřekne.

Dokonce už existují i sluchadla, která se dají nosit jako stylový doplněk. Sluchadla Styletto Connect značky Signia v unikátním designu vypadají skutečně víc jako doplněk než jako sluchadlo. Vybírat si můžete z pestré škály barevných provedení, včetně metalických. Sluchadlo má co nabídnout i po technické stránce, více o něm se můžete dočíst například zde.

Sluchadla dnes už opravdu nevypadají tak hrozně. Kvůli podobným názorům mohou někteří sluchadla dokonce odmítat a tyto názory určitě nejsou příjemné ani lidem, kteří už sluchadla nosí nějakou dobu.

Sluchadla dokonale vyléčí sluch

Sluchadla jsou pomůcka, která řeší ztrátu sluchu, ne lék na ztrátu sluchu. Když někdo začne nosit sluchadla, jeho sluch se mírně změní. Většinou chvíli trvá, než si zvyknou na zvuky, které je obklopují. Sluchadla mohou ztrátu sluchu do velké míry kompenzovat, ale nemohou ji stoprocentně vyléčit.

Sluchadla umožňují lidem znovu slyšet, lépe rozumět řeči a opět si užívat zvuky přírody nebo dobrou hudbu. A neustále se vyvíjejí. Rozhodnutí, že si pořídíte sluchadla, je velký a důležitý krok, takže je také nutné vše důkladně probrat s odborníkem. Foniatr Vám poradí, jaké sluchadlo bude vhodné jak pro Vaši úroveň ztráty sluchu, tak pro Váš životní styl.

Ztráta sluchu je jen dědičná

Tohle opravdu není pravda. Existují dva typy trvalé ztráty sluchu: vrozená a získaná. Vrozená ztráta sluchu ale nemusí být jen dědičná. Geny vlastně způsobují pouze malé procento případů ztráty sluchu. A i v případech, kdy je příčinou dědičnost, mívají děti, které se narodí hluché, slyšící oba rodiče – u rodičů je ale gen způsobující ztrátu sluchu recesivní, a proto se neprojevil.

U většiny nedoslýchavých se ztráta sluchu objevila až časem. Nejběžnějším typem ztráty sluchu je senzorineurální ztráta, ke které dochází poškozením vnitřního ucha a člověk pak není schopen rozpoznávat některé frekvence. Tato ztráta se může objevit u kohokoliv, bez ohledu na věk či dědičnost.

Nedoslýchavé osoby můžu jen tak odbýt, nechci přece zdržovat ani sebe, ani ostatní

Pokud máte tendenci nedoslýchavým říkat „to ti řeknu později“ nebo „nebylo to důležité“, mají pocit, že je odbýváte a vylučujete je tím z konverzace. Možná si to ani neuvědomujete, ale připravujete je o možnost komunikovat. Nedoslýchaví lidé jsou taky lidé a chtějí se bavit s ostatními a být v obraze. Když jim pointu sdělíte až po rozhovoru, ochudíte je o možnost zapojit se do konverzace, a tím, že jim říkáte „nebylo to důležité“, vlastně v podstatě rozhodujete o tom, co se dozví nebo nedozví, i když to třeba chtěli slyšet. I když možná máte dobrý úmysl, přispíváte tím k sociální izolaci nedoslýchavých.

Buďte ke svým blízkým ohleduplní a nebojte se na chvíli přerušit konverzaci, abyste jim mohli říct, co se děje. Možná jste jejich jediným spojením s ostatními, a tak se Váš nedoslýchavý přítel či příbuzný spoléhá na to, že k němu budete upřímný a nápomocný. A pokud Vás to obtěžuje, zkuste si představit, jak by Vám bylo, kdybyste se nemohli bavit s ostatními.

Nedoslýchaví jsou neomalení

Tohle je velmi obecný výrok, který může mnohé urazit nebo rozesmutnit. Samozřejmě existují i nedoslýchaví lidé, kteří neomalení skutečně jsou, ale házet všechny do jednoho pytle je předpojaté a útočné.

Pokud Vás nedoslýchavý požádá, abyste něco zopakovali nebo mluvili zřetelněji, snaží se Vám pouze porozumět. Nehodlá Vás tím obtěžovat nebo urážet. Snaží se s Vámi konverzovat, takže byste se měli snažit také a vynaložit trochu úsilí.

A pokud vypadá nedoslýchavý podrážděně, zkuste nejdřív zhodnotit své vlastní chování. Mluvíte dost zřetelně? Artikulujete? Chováte se ohleduplně, nebo dáváte najevo, že Vás svými žádostmi rozčiluje? Zachovejte klid a zkuste si představit, jak vnímá Vaše chování. Nechovejte se k nim jako k otrapům, zkuste se trochu snažit, zapojit je do společenské interakce a naslouchat.

Ztrátu sluchu lze vyřešit chirurgicky

Podobně jako sluchadla, chirurgický zákrok také nezvládne vše zázračně vyřešit. Některé typy ztráty sluchu takto lze odstranit, obzvlášť ty, které jsou způsobené blokací zvukovodu, ale nelze tak léčit všechny. Úplně odstranit se dá jen malé procento ztráty sluchu. Chirurgický zákrok toho u většiny lidí se senzorineurální ztrátou sluchu nebo vrozenými dispozicemi moc nesvede, takže musí vyhledat jiné možnosti. Ztráta sluchu, kterou lze odstranit chirurgicky, je výjimka, ne pravidlo.

Na nedoslýchavost se přece neumírá, takže to nic není

Další kontroverzní mýtus. Na ztrátu sluchu se sice neumírá, ale něco to je. Osoby trpící ztrátou sluchu jsou více ohroženy například dopravními nehodami. I když se na nedoslýchavost neumírá, mívá velký vliv na život. Představte si, že byste se jen horko těžko bavili s ostatními, sotva poslouchali hudbu, protože ji pořádně neslyšíte nebo neslyšeli zvuky, které Vás obklopují. Nedoslýchavost izoluje od lidí i od života. Mnoho lidí se se ztrátou sluchu naučí žít bez problémů, to ale neznamená, že to je snadné.

O svůj sluch byste se měli dobře starat. Senzorineurální ztráta sluchu se může objevit u každého, takže byste měli chodit na pravidelné kontroly a používat pomůcky na ochranu sluchu ve velmi hlučných prostředích. Ztráta sluchu může výrazně ovlivnit kvalitu Vašeho života, a dokonce Vás ohrozit, takže je dobré ji řešit.

Přinesl Vám článek nový pohled na ztrátu sluchu? Máte ve svém okolí někoho nedoslýchavého? Chcete se pravidelně dozvídat novinky a tipy ze světa audiologie? Zde se můžete přihlásit k odběru.

Přihlaste se k odběru novinek a dostávejte aktuální informace o našich produktech i ze světa audiologie