X
Těchto 5 tipů zlepší Váš poslech. Ať už si užíváte sváteční oslavu s příbuznými nebo večeři s nejbližší rodinou, vždy budete součástí konverzace.
2018-04-10

Štítky

Tipy pro lepší poslech u rodinného stolu

Ať už si užíváte sváteční oslavu s příbuznými nebo večeři s nejbližší rodinou, vždy chcete být součástí konverzace.

Pokud trpíte ztrátou sluchu, i jednoduché věci, jako například poslouchat rodinnou konverzaci při večeři, mohou být poměrně náročné. Vaše blízké mohou problémy s poslechem frustrovat a Vy se můžete cítit izolovaní a v depresi.

Ať už jste na velkém svátečním rodinném setkání nebo si jen užíváte večeři v kruhu nejbližších, jistě se chcete zapojit do konverzace. Díky těmto pěti tipům pro lepší poslech u rodinného stolu už Vám neujde žádná zábavná historka ani podařený vtip.

Ztište hudbu

Večeřet při hudbě či zapnuté televizi může být příjemné, nicméně tyto konkurenční zvuky mohou přehlušit hlasy ostatních mluvčích a značně ztížit konverzaci. Zkuste zcela eliminovat veškeré ruchy v pozadí nebo je alespoň výrazně omezte, aby se Vaše uši mohly soustředit na konverzaci a nevyčerpal je nadměrný hluk.

Zlepšete osvětlení

Lidé trpící ztrátou sluchu se ji často snaží kompenzovat odezíráním ze rtů ostatních mluvčích, nicméně slabé osvětlení tuto možnost značně komplikuje. Zesilte osvětlení nebo namiřte svítidla tak, aby více osvětlovala jídelní stůl, a odezírání ze rtů i porozumění konverzaci bude pro Vás výrazně jednodušší.

Sedněte si zády ke zdi

Váš poslech může ovlivnit i to, kde u stolu sedíte. Pokud si sednete poblíž zdi, pomůže Vám to blokovat nadměrný hluk za Vámi a lépe tak uslyšíte lidi u stolu.

Nebojte se ozvat

Pokud konverzaci nestíháte sledovat, zkuste být místo mechanického přikyvování upřímní a požádejte příbuzné, aby zopakovali, co řekli. Když jste hostem u cizího stolu, je vhodné o Vašich problémech se sluchem dát hostiteli dopředu vědět. Také neškodí jej informovat o tom, jak může pomoci tomu, abyste konverzaci bez problému stíhali.

Nechte si vyšetřit sluch

Pokud je pro Vás obtížný poslech každodenní záležitostí, zkuste si zajít na vyšetření sluchu. Odborný lékař Vám dokáže přesně diagnostikovat rozsah ztráty sluchu a doporučit vhodná sluchadla, díky kterým uslyšíte všechny důležité rozhovory a už Vám nic neujde.

Sváteční rodinná setkání jsou náročná na poslech i u lidí bez sluchové vady. Ale pokud Vám dělá potíže slyšet rodinu v každodenním životě, je načase jednat. Pokud se budete řídit výše zmíněnými tipy, téměř vždy budete moci slyšet to nejdůležitější.

 

Můžete si udělat rychlý a jednoduchý online test sluchu, který Vám napoví, zda by pro Vás byla vhodná návštěva specialisty: https://www.signia-hearing.com/hearing-test/#/