X
Vědecké studie prokázaly, že ztráta sluchu způsobuje neblahé změny v mozku. Jak se to děje a jak tomu můžeme zabránit? Jak mohou pomoci sluchadla?
2018-11-14

Štítky

Jak ztráta sluchu ovlivňuje mozek?

Mozek je řídící centrum celého našeho těla a může být ovlivněn jak fyzickými, tak nehmotnými faktory. Sluchová ztráta postihuje naši schopnost slyšet, nicméně může také vést ke změnám v mozku.

 

Mozek je řídící centrum celého našeho těla a může být ovlivněn jak fyzickými, tak nehmotnými faktory. Sluchová ztráta postihuje naši schopnost slyšet, nicméně může také vést ke změnám v mozku.

Ztráta sluchu může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk. Vzhledem k tomu, že sluchová ztráta ovlivňuje mnohé aspekty lidského života a postihuje velkou část populace, byly provedeny mnohé studie zkoumající její vliv na mozek. Výsledky těchto studií jsou velmi zajímavé a ukazují, do jaké míry se může mozek změnit, aby nahradil ztracené smysly. Termín neuroplasticita označuje schopnost mozku se „přeprogramovat“, aby se mohl vyrovnat s novými funkcemi a situacemi. Mozek lidí trpících sluchovou ztrátou se přeprogramuje různými způsoby a tato změna se nevyhne ani jeho vyšším funkcím.

Kortikální reorganizace

Ačkoliv tento termín zní složitě, ve skutečnosti jde o celkem jednoduchý proces. Když člověka postihne sluchová ztráta, mozek se snaží ztracený smysl nějakým způsobem vykompenzovat. Zdůrazní se jiné smysly, například hmat či zrak, ovšem tím dochází k únavě a ke zhoršení koncentrace.

Tento mechanismus sice může lidem pomoci se do jisté míry se ztrátou sluchu vyrovnat, ale také může škodlivě působit na funkci mozku. Při ztrátě sluchu například dochází ke zhoršení práce té části mozku, která zpracovává zvuk. To vede k obtížnému rozpoznání řeči a jazyka. A jelikož mozek musí tyto oslabené funkce nahrazovat, musí komplexní myšlení obětovat snaze o porozumění řeči. To může vést k řadě dalších problémů včetně možnému zrychlení demence.

Jak mohou sluchadla pomoci

Ztráta sluchu je většinou postupná, a proto bývá těžké ji rozpoznat. Někdy si člověk ani neuvědomí, že už jisté zvuky neslyší. Mozek navíc dokáže uchovat vzpomínky na zvuky po několik let. Poté může člověk začínat některé zvuky úplně zapomínat.

Sluchadla stimulují sluchová centra v mozku a tak umožňují lidem normálně slyšet. Tím pádem mohou vyšší funkce mozku pokračovat nepřerušeně a nemusí kompenzovat smyslovou ztrátu.

Včasná léčba

Včasná intervence v počátcích sluchové ztráty může zabránit i reorganizaci mozku. Když je ztráta sluchu napravena brzy, mozek se nemusí přeprogramovávat aby posílil jiné smysly. Sluchová centra uživatele sluchadla jsou stimulována a všechny mozkové funkce mohou pracovat tak, jak mají.

Mnozí lidé, kteří trpí ztrátou sluchu, léčbu nevyhledají navzdory tomu, že včasný zásah je velmi důležitý. Někteří si dokonce ani nepřipouští, že by ztrátou sluchu trpěli, a jiní se vyhýbají řešení tohoto problému z osobních důvodů. Než mnozí lidé s tímto problémem vyhledají pomoc, uběhnou jim cenné roky. Za sedm let se může lidský mozek výrazně změnit. Velké části zhoršení mozkových funkcí se však dá snadno předejít, pokud se problém řeší včas.

Řešením je informovanost, prevence a aktivní řešení ztráty sluchu. Test sluchu by si měl pravidelně dělat každý, nejen lidé trpící sluchovou ztrátou. Test na internetu může být prvním vodítkem k tomu, zda je nutné zajít si na vyšetření sluchu k lékaři. Test sluchu Signia je příkladem rychlého a spolehlivého online testu.

Ztráta sluchu neovlivňuje jen Váš každodenní život, ale také mění Váš mozek. Pokud máte podezření, že přicházíte o sluch, vyhledejte lékaře. Pokud Vás zajímá nabídka sluchadel Signia, najdete ji na našich stránkách.

No Fields Found.