X
%%excerpt%% Vatové tyčinky či vlásenky ve skutečnosti nejsou pro ušní hygienu nejvhodnější. Následující tipy Vám poradí, jak si čistit uši šetrně a bezpečně.
2018-10-19

Štítky

Jak si správně čistit uši

Ačkoliv se pro čištění uší rozšířeně používají vatové tyčinky či vlásenky, ve skutečnosti nejsou pro ušní hygienu nejvhodnější.

 

Ačkoliv se pro čištění uší rozšířeně používají vatové tyčinky či vlásenky, ve skutečnosti nejsou pro ušní hygienu nejvhodnější. Nejsou efektivní a mohou někdy dokonce zatlačit ušní maz hlouběji do kanálku. Lékaři nedoporučují dávat si do uší cizí objekty, obzvlášť ty, které by mohly poškodit nebo protrhnout ušní bubínek. Poškození vnitřního ucha může vést ke ztrátě sluchu, a tak je lepší vyhnout se věcem, které by mohly Váš sluch ohrozit.

Je však důležité mít na paměti, že když si uši nebudete čistit vůbec, mohou nastat problémy. Maz se může v ušním kanálku nahromadit a vytvořit něco jako zátku.

Jak funguje hromadění mazu?

Když se maz v uchu nahromadí a začne tuhnout, vytvoří v uchu něco jako zátku. To může způsobit bolesti hlavy a jiné symptomy, a dokonce i zhoršit Váš sluch. Pokud problémy i nadále přetrvávají, je nutné zajít za lékařem a nechat si nahromaděný maz odborně odstranit. Na ušní maz se nabaluje olej a špína, tudíž je nejlepší ho z ucha odstranit co nejdříve.

Mezi symptomy, které takto mohou vzniknout, patří zvonění a bolest v uchu, zhoršený sluch, závrať a dokonce zápach. Pokud pravidelně používáte sluchátka či sluchadla, můžete být k nahromadění mazu náchylnější. Proto je důležité pravidelně čistit jak své uši, tak sluchadla a ostatní zařízení.

Jak si vyčistit uši bezpečně?

Čištění uší patří k základním hygienickým návykům. Na rozdíl od čištění zubů či sprchování to však nemusíme dělat příliš často. Pohyb čelisti při jídle nebo mluvení zajistí, že se ušní maz dostane ven přirozenou cestou. A zvnějšku stačí umýt si uši mokrým ručníkem. Nicméně můžete potřebovat vyčistit si ušní kanálek zevnitř. Při tom je třeba postupovat velmi pečlivě a opatrně.

Nejlepší je navštívit odborníka, který má nezbytné vybavení a školení pro to, aby Vaše uši vyčistil šetrně a správně. Některé způsoby čištění je možné provést i doma, například vypláchnutí ucha. Volně prodejné prostředky na čištění uší ušní maz rozpustí a uvolní, a pak můžete uši jemně opláchnout solným roztokem.

Tento postup není vhodný pro diabetiky, osoby s imunodeficitními problémy nebo s protrženým ušním bubínkem. Pokud máte zhoršený sluch, poraďte se o vhodném čištění nejprve se svým lékařem.

Je také velmi důležité čistit Vaše sluchadla Signia. Čištění a vyplachování uší je k ničemu, pokud budou špinavá Vaše sluchadla. Používejte čisticí sadu, kterou Vám dal Váš audiologický specialista, a dodržujte postup.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud máte podezření, že trpíte nahromaděným ušním mazem, objednejte se k odbornému lékaři. Může být těžké symptomy rozeznat, jelikož je můžete přehlédnout nebo zaměnit s něčím jiným. Pokud máte podezření, že trpíte ztrátou sluchu v důsledku nahromadění ušního mazu, nesnažte se tento problém vyřešit sami a nepoužívejte k odstranění mazu cizí objekty. Vaše ucho je velmi choulostivý orgán a můžete si vážně ublížit.

Pokud netrpíte nahromaděným mazem, je možné, že má Váš zhoršený sluch jinou příčinu. Neponechejte nic náhodě a objednejte se k odborníkovi na test sluchu.