X
Sluch je jedním z pěti základních smyslů a naše uši jsou velmi důležitým orgánem. Informujte se o sluchu a prevenci sluchové ztráty.
2019-03-01

Štítky

Jak funguje Váš sluch a co se stane, když přestane

Většina z nás bere sluch jako samozřejmost. Nepřemýšlíme nad tím, jak naše uši fungují nebo jak bychom se zachovali, když náš sluch oslabí. Ke příležitosti letošního Světového dne sluchu (3. března) zjistěte více o sluchu, jak zabránit jeho poškození a co dělat v případě, že začnete trpět poruchou sluchu.

Pokud máte sluch v pořádku, pravděpodobně zachytíte každý den miliony zvuků. I ty kterých si nevšimnete Váš mozek registruje a filtruje jako zvuky v pozadí. Každý zvuk se prozkoumá a díky tomu můžete zaregistrovat neobvyklé zvuky, řeč i možné nebezpečí. Nicméně mnoho lidí zanedbává své uši. Tento článek vydaný ku příležitosti Světového dne sluchu se zabývá tím, jak jsou naše uši důležité a jak se o ně starat, když nás zasáhne porucha sluchu.

Části ucha

Když mluvíme o uchu, mnozí si představí pouze tu viditelnou část, která zahrnuje i zvukovod. Ucho se však skládá z mnoha částí, které společně fungují a umožňují Vám tak slyšet. Pokud jedna z těchto částí nepracuje, jak má, ovlivní to Váš sluch.

Vnější ucho zahrnuje ušní boltec (neboli viditelnou část ucha), vnější zvukovod a ušní bubínek. Pak následuje střední ucho, kde jsou sluchové kůstky. Patří mezi ně kladívko, kovadlinka a třmínek. Ze středního ucha vyúsťuje Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu s tlakem v okolním prostředí. Ještě hlouběji se nachází vnitřní ucho. Tam se nachází hlemýžď, vestibulární aparát a polokruhovité kanálky.

Již jsme se seznámili s jednotlivými částmi ucha, podívejme se tedy na to, jak fungují.

Jak sluch funguje?

Vnější ucho je speciálně navrženo tak, aby posílalo zvuk do zvukovodu. Vibrace dále putují zvukovodem a narazí do ušního bubínku. Ten zavibruje a tyto vibrace zapůsobí na sluchové kůstky. Kůstky se rozvibrují, čímž se zesílí zvuk a ten následně putuje dále do ucha k hlemýždi.

Hlemýžď je stočená trubička naplněná tekutinou a lemovaná mikroskopickými jemnými vláskovými buňkami. Ty přemění vibrace v nervové impulzy, které mohou být zpracovány. Nakonec se tyto signály pošlou do mozku skrze sluchový nerv. V mozku se tyto signály filtrují a zaznamenají jako zvuk.

Tento proces probíhá každou chvíli každý den, podobně jako dýchání či oběh krve. Nezastavuje se ani když spíme nebo si ho neuvědomujeme. Jestli Vás někdy v noci vzbudil nějaký šramot, je to proto, že Vaše uši neustále pracují na tom, abyste byli v bezpečí a věděli, co se kolem Vás děje.

 

Různé typy poruch sluchu

Jelikož sluch zahrnuje činnost tolika jednotlivých orgánů, existuje spousta způsobů jak může dojít k problémům. Různé části sluchového řetězce mohou vypovědět službu a Vy tak nebudete moct zpracovávat či slyšet některé zvuky. Hlasitý hluk, pokročilý věk nebo zranění mozku mohou vyústit ve ztrátu sluchu. Ta může být lehká nebo naopak velmi těžká.

Existuje mnoho poruch sluchu a existuje i funkční porucha sluchu. To znamená, že nedošlo k úplné ztrátě sluchu, ale brání mu nějaký jiný aktuální problém. Mnoho typů sluchové ztráty je trvalých, ale existují i takové, které mohou být vyléčeny lékařským zákrokem. Zmírnit nedoslýchavost mohou i sluchadla.

Pojďme se podívat na různé druhy poruch sluchu.

  • Auditorní neuropatie: Postižen je sluchový nerv. Může být způsobena řadou faktorů a ovlivňovat sluch různými způsoby. Jde o problém v mozku a v nervech, čili nikoli v samotných uších.
  • Percepční (senzorineurální) ztráta sluchu: Jedná se o problém s jemnými vláskovými buňkami v hlemýždi. Ty se opotřebují nebo poškodí, což má dopad na schopnost slyšet. Jedná se o nejběžnější formu ztráty sluchu, obzvlášť mezi seniory a lidmi pohybujícími se v hlučném prostředí.
  • Převodní (konduktivní) ztráta sluchu: Dochází k ní když něco brání zvukovým vlnám v postupu do vnitřního ucha. Překážkou může být tekutina, nádor nebo ušní maz. To může tlumit přenos zvukových vln z vnějšího ucha. Problém se většinou vyřeší odstraněním překážky.
  • Kombinovaná ztráta sluchu: Nejedná se o samostatnou poruchu, ale o kombinaci percepční a převodní ztráty sluchu. Zatímco percepční porucha je většinou trvalá, převodní se dá zvrátit, což problém zmenšuje.
  • Tinnitus: Nejedná se o samostatný problém, spíše o symptom ukazující na nějaké další potíže. Tinnitus je způsoben jinými faktory, většinou percepční vadou sluchu. Abyste ho mohli vyléčit, je třeba vyřešit to, čím je způsoben. Některé modely sluchadel poskytují zabudovanou terapii, která dokáže tento symptom zmírnit.

 

Příčiny ztráty sluchu

Mnoho případů poruch sluchu se objeví při narození nebo v prvních letech života. Většinou jsou genetické nebo způsobené komplikacemi v těhotenství či při porodu. Ztrátu sluchu mohou způsobit i některá onemocnění, např. spalničky, meningitida nebo příušnice. Ale u mnoha lidí, které ztráta sluchu postihne později, je tento problém  způsobený infekcí nebo nadměrným hlukem.

Vysoký krevní tlak, cukrovka a další potíže mohou také zvýšit riziko sluchové ztráty. Pokud chcete ku příležitosti letošního Světového dne sluchu vědět, jak se vyhnout poruchám sluchu, pamatujte si, že jediný zaručený způsob je uvědomovat si své okolí a nevystavovat se nadměrnému hluku. Pokud pracujete v hlučném prostředí (například na stavbě nebo na koncertech), pořiďte si špunty do uší.

Pokud často posloucháte hlasitou hudbu buď z reprobeden nebo ze sluchátek, zkuste ji ztišit. Mnoho mladistvých začíná trpět tinnitem a nedoslýchavostí kvůli častému poslechu hlasité hudby.

Proč jsou důležité testy sluchu

Jediný způsob, jak řešit problém ztráty sluchu, je rozpoznat ji a vyhledat pomoc. Bohužel mnoho lidí žije s nedoslýchavostí tak dlouho, že už ji ani nevnímají. Lidský mozek se dokáže mistrně adaptovat a s časem se dokáže Vaší sluchové poruše přizpůsobit. Nicméně čím déle budete bez léčby, tím vážnější Vaše sluchová ztráta bude.

Abyste zabránili zhoršení situace, musíte jednat. Když víte, jak ucho funguje, je to první krok k tomu, abyste dokázali poznat začínající potíže. Nechte si často otestovat sluch a pokud máte pocit, že s ním není něco v pořádku, neváhejte se svěřit svému lékaři. Pokud se u Vás projeví porucha sluchu a přijde se na ni včas, můžete předejít jejímu dalšímu zhoršení, stresu, psychickým problémům a dalším symptomům.

Světový den sluchu bude 3. března. Co takhle zajít si na audiogram?