X
S věkem se zvyšuje pravděpodobnost zhoršení sluchu. Pokud je to i případ Vaší maminky, nastražte uši a poslechněte následující doporučení.
2018-05-11

Štítky

Mimořádný dárek ke Dni matek

S věkem se zvyšuje pravděpodobnost, že bude člověk potřebovat nějakou sluchovou pomůcku. Pokud je to i případ vaší maminky, nastražte uši na následující doporučení.

 

Naše maminky nás učily zavázat si tkaničky, vždy nám uměly poradit se vztahy a podržet nás. Díky nim jsme dnes tím, kým jsme.

Každý rok se snažíme najít užitečný a promyšlený dárek, který by mamince ukázal, jak si jí vážíme. I když spolu možná trávíme méně času kvůli práci a naší vlastní rodině, nic to nemění na tom, že chvíle, které strávíme s naší maminkou nebo babičkou, jsou vzácné a výjimečné.

Letošní Den matek je možná ideální příležitost k tomu, dát vaší mamince mimořádný dárek, který zpříjemní vaše společné chvíle a udělá jí radost.

S přibývajícím věkem vzrůstá pravděpodobnost, že bude člověk potřebovat nějakou sluchovou pomůcku. Pokud vaše maminka trpí neléčenou sluchovou vadou, možná se nezapojuje do konverzace tak často jako dřív. Mezi další příznaky sluchové vady patří například časté prosby, aby ostatní něco zopakovali, zvýšení hlasu, pomalejší mluvení nebo zvyšování hlasitosti rádia či televize, i když ostatní slyší dobře. Napětí z toho, jak se člověk snaží držet krok v konverzaci, pak vede po skončení společenské akce k pocitu vyčerpání.

První krok je otestovat svůj sluch

Pokud člověk zjistí, že jeho sluchová ztráta má dopad na ostatní, je pravděpodobnější, že si nechá otestovat sluch. Je tedy důležité vyhradit si čas v klidu o samotě s maminkou a promluvit si s ní o jejích problémech se sluchem. Můžete se jí svěřit, že vám chybí, jak si dříve užívala rodinná setkání, a také můžete mluvit o tom, že diagnóza a léčba sluchové ztráty vede ke zkvalitnění života.

Sluch je možné si nechat vyšetřit u lékaře či v nemocnici na oddělení ORL. Jako první indikátor může posloužit náš rychlý a jednoduchý online test sluchu, který mamince sdělí, zda její sluch funguje normálně.

Maminka již sluchadla nosí?

Pokud vaše maminka sluchadla používá již delší dobu, možná je letošní Den matek ideální příležitost pro pořízení novějšího modelu. V posledních letech se sluchadla rapidně vyvíjela a nyní umožňují připojení k telefonu, televizi nebo hudebnímu přehrávači přes Bluetooth, nabízí terapii pro zmírnění tinnitu a zajišťují jasnější zvuk v jakémkoli prostředí.

Pokud chcete zjistit, zda by mamince nová sluchadla pomohla, zeptejte se jí, zda jí něco vadí na těch stávajících. Dělá jí potíže dobře slyšet při telefonování nebo konverzovat s několika lidmi najednou? Vadí jí vyměňování baterií? Pokud ano, možná je načase domluvit jí schůzku s odborným lékařem, který jí představí nejčerstvější novinky, které jí pomohou zlepšit kvalitu života.

Pokud potřebujete pomoci s vyhledáním specialisty ve vašem okolí, použijte naše Vyhledávání lékařů.