X
V uchu může uvíznout třeba drobný předmět nebo brouk. A v některých případech může způsobit vážné problémy. Přinášíme tipy, jak se zachovat v případě nouze.
2019-07-10

Štítky

V uchu něco uvízlo… co teď?

Uši jsou neobyčejně citlivý orgán a pokud se poškodí jejich vnitřek, může to vážně ublížit Vašemu sluchu. Abyste zajistili správný „chod“ ucha, musíte vědět, co dělat v mimořádné situaci.

Vatová tyčinka, která vjela moc hluboko, uvízlý kamínek nebo brouk pochodující zvukovodem. Tohle všechno se může stát. Rozklepete se jen při pomyšlení na podobnou nehodu? V tom případě musíte vědět, co dělat, pokud k tomu opravdu dojde. Je nanejvýš důležité zůstat v klidu a umět si správně poradit. Panika není na místě, může totiž vést k dalším zraněním a problémům, a to poslední, co byste chtěli, je poškození sluchu.

Není možné, abyste se připravili na úplně každé nebezpečí, ale můžete vymyslet aspoň bojový plán pro případnou katastrofu. Hmyz nebo cizí těleso v uchu může vypadat jako krajní situace, ke které nikdy nedojde, ale opatrnosti nikdy není nazbyt. Níže najdete rady, jak vyndat cizí předmět z ucha nebo jak postupovat, pokud Vám do něj vleze brouk.

Něco se mi zaseklo v uchu

Ať už se nehoda přihodí Vám, nebo zjistíte, že něco vyvedlo Vaše dítě, dost možná, že zpanikaříte. Nicméně v nemocnicích končí spousta dětí i dospělých, kterým v uchu něco uvízlo. Častěji se to stává samozřejmě dětem, protože si méně uvědomují možné nebezpečí. Strkají si cizí předměty nebo jídlo do pusy, nosu a uší.

V nemocnicích z uší nejčastěji vytahují korálky, papír, knoflíky, potraviny jako fazole, a dokonce i mazací gumy. Pokud je předmět dost malý na to, aby se do ucha vlezl, dítě se může pokusit jej tam vložit. V uších dospělých končí kamínky, vatové tyčinky a vlásenky.

Pokud dítě najde baterii do sluchadla a vloží si ji do ucha, může se tam také zaseknout. Tady jde už o vážný problém, protože baterie může poleptat ucho nebo vytéct a jinak jej poškodit. I kdyby se Vám povedlo předmět vyjmout, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Díky prohlídce zjistíte, zda došlo ke komplikacím.

I když Vás možná láká vytáhnout předmět bez odborné pomoci, neměli byste to dělat, pokud to není absolutně bezpečné a bezbolestné. Pokud například uvidíte, že tělísko lze bezpečně odstranit, můžete se o to opatrně pokusit. Ale pokud zjistíte, že se předmět zasekl nebo že je k vyndání třeba pinzeta, nezkoušejte jej vytáhnout. Mohli byste jej zasunout ještě hlouběji a poškodit vnitřní ucho. Rozhodně do uší nevkládejte další předměty, o kterých si myslíte, že pomohou vytáhnout ten původní.

Zdravotnický personál je patřičně vyškolen a má vhodné nástroje na to, aby z ucha vyndal cizí předmět bez problémů. Možná na pohotovost nechcete, abyste neobtěžovali lékaře maličkostmi. Jedna návštěva ale může zachránit sluch Vám nebo Vašemu dítěti. Takové věci se stávají běžně, obzvlášť dětem, a pokud je svěříte odborníkům, často to ani nezabolí. Chybným postupem ale můžete ucho ještě víc podráždit a poškodit sluchové ústrojí.

V uchu se mi něco hýbe…?!

To dovede pořádně vyděsit, obzvlášť dítě. Stává se, že do úst, nosu nebo uší vleze hmyz. V krajních případech se v uchu může dokonce zaseknout. Není to zrovna příjemný pocit a často jej doprovází např. bzučení, což Vás může vylekat nejvíc, ale je důležité zachovat chladnou hlavu. Prudkým třepáním hlavou nebo poklepáváním na uši může brouk vlézt ještě hlouběji nebo bodnout, kousnout a štípnout.

Měli byste se pokusit o to, aby brouk vylezl sám od sebe. Posaďte se a nakloňte hlavu na stranu. Zatahejte se za ucho, čímž uvolníte zvukovod, a přibližně deset minut seďte v klidu. Občas potřeste hlavou. Pokud je to možné, podržte pod uchem nádobku, do které zkusíte brouka chytit, abyste jej později mohli určit. Pokud brouk nevylézá, poproste někoho, aby Vám posvítil do ucha. To může hmyz vylákat. Ale pokud se kvůli světlu zavrtá hlouběji, okamžitě zhasněte.

Můžete také zkusit do ucha nalít trochu oleje, abyste brouka zabili. Lze použít minerální, olivový nebo dětský olej a tento způsob je velmi šetrný. Jakmile je brouk mrtvý, můžete jej zkusit vypláchnout z ucha. Pokud ale trpíte na ušní infekce, nedělejte to, můžete si ještě více ublížit. Nezkoušejte brouka vytáhnout pinzetou nebo vatovou tyčinkou. Mohli byste jej zatlačit víc dovnitř, rozdráždit jej nebo si poškodit bubínek. Jestli je to možné, nechte si brouka vytáhnout v nemocnici. Použijí anestetický prostředek a zvukovod vyčistí.

Pokud Vás brouk kousl, bodl nebo štípl, vydejte se na pohotovost okamžitě, i kdyby z ucha vypadl sám od sebe. Pravděpodobně dostanete antibiotika nebo jiné léky, které zabrání otoku a infekci. Je to stresující zkušenost, ale také poměrně běžná. Lékaři jsou zvyklí na ledacos v uchu, na šváby, mravence nebo jiný hmyz. Zůstaňte v klidu a s chladnou hlavou přemýšlejte, jak to můžete rozumně vyřešit. Pokud jste sami nebo v šoku, zavolejte někomu, kdo Vás může odvézt do nemocnice.

Ztráta sluchu způsobená cizím předmětem

Když něco uvízne v uchu, je to sice nepříjemné, ale poměrně neškodné, obzvlášť pokud problém budete řešit opatrně a racionálně. Pokud nedošlo k poškození nebo protržení ušního bubínku, tělo si s tím poradí. Dokonce i protržený bubínek se při vhodné léčbě hojí poměrně dobře. Jenže pokud se něco v uchu zasekne, vždy existuje riziko poškození sluchu. A proto byste měli riziko ztráty sluchu zredukovat na minimum.

Do ucha nikdy nevkládejte nic dalšího, a pokud trpíte na ušní infekce, nevyplachujte ucho ani vodou, ani alkoholem nebo olejem. Mnoho banálních případů skončilo prudkým zhoršením kvůli neodbornému zásahu. Lidé se ve snaze vyhnout se lékaři za každou cenu zraní ještě víc, nebo dokonce uškodí vlastním dětem.

Proto je důležité, abyste vyhledali lékařskou pomoc. Ve srovnání se ztrátou sluchu je návštěva lékaře jen drobná komplikace. Máte jen jedny uši, tak se o ně starejte co nejlépe.

Podobné problémy se nedají předvídat, ale můžete se jim zkusit vyhnout. Nenechávejte malé děti hrát si s korálky, fazolemi a malými předměty. Pokud je předmět označen upozorněním na nebezpečí udušení nebo je malý, nedávejte jej dětem. Nenechávejte děti při jídle bez dozoru.

Dospělí by si neměli uši čistit ani vatičkami, ani k tomu používat jiné nástroje. Ušní maz se dostane ven přirozeně díky pohybům čelistí a nahromaděný ušní maz odstraňuje profesionál. Pokud žijete v oblasti plné hmyzu, zařiďte dezinsekci domu. A pokud často jezdíte pod širák nebo kempovat, měli byste vždy spát se špunty do uší.

Pokud Vás téma zaujalo a chcete se dozvídat novinky ze světa audiologie, můžete se zde přihlásit k odběru.

Přihlaste se k odběru novinek a dostávejte aktuální informace o našich produktech i ze světa audiologie