X
Jednou z hlavních příčin ztráty sluchu je dlouhodobé vystavení hluku. Pokud často navštěvujete koncerty a festivaly, měli byste svůj sluch správně chránit.
2019-07-17

Štítky

Chraňte svůj sluch i na koncertech

U lidí, kteří běžně navštěvují festivaly, koncerty, sportovní zápasy a jiné události, je poškození sluchu mimořádně rozšířené. Pokud se často účastníte koncertů, ať už v halách nebo pod širým nebem, měli byste znát správná opatření, která pomohou ztrátě sluchu předcházet.

Na koncertech a festivalech si můžete užít oblíbenou hudbu, narazit na nové umělce a vyrazit si s přáteli. Podobné události ale skýtají i záludné nebezpečí: ohrožují Váš sluch. Lidé, obzvlášť teenageři a adolescenti, mají tendence toto riziko podceňovat a sluch si nechránit, čehož ale mohou později velmi litovat.

Ve skutečnosti většinu lidí, kteří chodí velmi často na koncerty a jiné akce, ztráta sluchu do jisté míry dřív nebo později postihne. Tento článek vysvětlí, proč se to děje, poskytne rady, jak odhadnout úroveň hluku a jak svůj sluch chránit. Nikdy není příliš brzy na to, abyste začali pečovat o svůj sluch, obzvlášť v dnešní době plné koncertů, sluchátek a reproduktorů.

Jak nadměrný hluk škodí Vašemu sluchu

Poškození hlukem může mít různé zdroje. Mnoho válečných veteránů a vysloužilých pilotů trpí ztrátou sluchu kvůli hluku způsobenému střelnými zbraněmi, dělostřelectvem a leteckou technikou. Ke ztrátě sluchu dochází i u hudebníků, kteří na koncertech vystupují pravidelně, protože jsou obklopeni hlukem způsobeným obřími reproduktory, bicími a nadšenými davy. V poslední době se také stále častěji objevují lidé, u nichž se rozvinul tinnitus kvůli příliš hlasité hudbě ze sluchátek. Tinnitus patří k příznakům ztráty sluchu.

Ztráta sluchu se může objevit u ucha poškozeného nadměrným hlukem. Neustálý nápor zvuku začne uši „opotřebovávat“ a poškozuje hlemýždě. Hlemýžď zpracovává frekvenci a hlasitost zvuku. Pokud selže, selže i Váš sluch. Mnozí lidé trpící ztrátou sluchu uvádí, že neslyší určité frekvence a od určité hlasitosti.

Sluchadla sice do velké míry zmírňují ztrátu sluchu, ale prevence je jediný způsob, jak si sluch udržet zdravý co nejdéle. Percepční nedoslýchavost (nedoslýchavost v důsledku poškození vnitřního ucha nebo sluchového nervu) je nejčastějším typem ztráty sluchu. Je nezvratná a může potkat úplně každého. A přesně proto byste měli svůj sluch chránit pokaždé, když to kolem Vás začne hlučet až příliš.

Co už je nadměrný hluk?

Mnoho lidí, hlavně těch, již žijí nebo se často pohybují ve městech, je neustále obklopeno zvukem. Doprava, štěkající psi, sousedi, hluk v pozadí – například televize nebo rádio – zní doslova neustále. Když si na zvuk zvyknete, přestanete vnímat, jak je ve skutečnosti hlasitý. Proto je často pro lidi z venkovských oblastí město až příliš hlučné.

Větší odolnost vůči hluku má ale i obrovský zápor. Můžete začít špatně odhadovat, co je už příliš hlučné. Pro některé je příliš hlučný už třeba večírek, zatímco jiní na obrovském koncertě jen pokrčí rameny a baví se dál. Nezáleží na tom, do které skupiny patříte, jakmile decibely překročí určitou hranici, svůj sluch musíte chránit i Vy.

Následující příklady Vám mohou pomoci odhadnout hlasitost:

  • 70 dB a méně: Konverzace normálním hlasem a bezproblémové porozumění. Tohle je v pořádku.
  • 85 dB: Trochu hlasité. Nevystavujte se podobným situacím déle než osm hodin v kuse.
  • 90 dB: Měli byste zůstat maximálně dvě hodiny.
  • 100 dB: Musíte křičet, aby Vás druhá osoba slyšela. Maximálně 30 minut.
  • více než 100 dB: Ostatní neslyšíte, ani když křičí. V takových situacích uši vždy chraňte.

Pokud jste na koncertě, kde hlasitost překročí 90 dB, chraňte své uši. V následující části článku Vám poradíme, jak na to.

Chraňte svůj sluch na koncertech

Pokud chcete chránit svůj sluch při koncertech, máte v podstatě dvě možnosti. Můžete buď zůstat doma, nebo použít špunty do uší. Nikdo se ale nechce vzdávat svých koníčků kvůli pouhému potenciálnímu ohrožení, takže doporučujeme pořídit špunty do uší. Někteří je považují za naprostou zbytečnost a skoro podvod, ale nejspíš zatím jen nenalezli vhodný pár.

Pěnové špunty nejsou přizpůsobené na míru a často jsou nekvalitní a nepohodlné. Jsou sice levné a jednorázové, ale zároveň dovedou uživatele vytočit natolik, že je vyndá, čímž ale ztrácí svůj účel. Aby dobře seděly, bylo by nejlepší pořídit si špunty do uší pro dlouhodobé používání. Mají podobně jako sluchátka nejrůznější tvary a velikosti, takže rozhodně máte z čeho vybírat. Pořiďte si pár nebo dva a myslete na to, že je máte použít, jakmile zvuk překročí únosnou hranici.

Tyhle špunty do uší patří naštěstí také k těm levnějším, takže kdybyste je náhodou v chaotickém prostředí festivalu ztratili, nemusí Vás to mrzet. Na další akci si ale pořiďte nový pár. Může Vám sice chvíli trvat, než si na ně zvyknete, ale jsou extrémně důležité pro zdravý sluch. Možná Vám připadá hloupé nasazovat si špunty do uší zrovna na koncertě. Nepřijdete ale o nic jiného než o možné poškození sluchu.

Po dlouhém koncertu je také třeba, aby si Vaše uši odpočinuly. Nějakou chvíli si nepouštějte hudbu, televizi, a po dobu několika následujících dní se vyhýbejte hlučným místům. Nechte uším čas na zotavenou a nevrhejte se po hlavě do dalších hlučných akcí! Pokud Vás zajímají další způsoby, jakými lze sluch chránit, můžete si přečíst tento článek.

Špičkový sluch co nejdéle

I když se o uši staráte, jak nejlépe umíte, měli byste si sluch nechat čas od času otestovat, je to součástí prevence. S věkem se náš sluch přirozeně zhoršuje. Tato ztráta sluchu ovšem nemusí být nijak vážná a je u každého jiná. Pravidelný test sluchu pomůže podchytit a léčit ztrátu sluchu včas.

Definitivní výsledek vyšetření Vám vždy sdělí jen a pouze audiolog nebo foniatr, ale představu o zdraví Vašeho sluchu si můžete vytvořit i z pohodlí domova. Existuje mnoho online testů a Signia také zdarma nabízí test sluchu. Doporučujeme test vyplnit v tichém prostředí s kvalitními sluchátky. Rychle zjistíte, jak na tom Váš sluch je. Pokud se nějaké problémy objeví, měli bystě co nejdříve navštívit foniatra. Odborníka ve Vašem okolí najdete s pomocí našeho vyhledávání lékařů.